Autosedačka není jen povinnost
Autosedačka by měla odpovídat výšce a váze dítěte, o tom asi není pochyb. Ve své podstatě známe tři kategorie. Sedačka pro nejmenší, kterou bychom měli použít i při cestě z porodnice, je dobře známé vajíčko. Potom jsou to sedačky se samostatnými pásy a nakonec podsedáky, ať už samotné nebo se zádovou opěrou a ochranou hlavy. Jenže ona není sedačka jako sedačka.
Při jejím nákupu si na pomoc můžeme vzít nejrůznější testy, které dělají nezávislé organizace, a nakupovat bychom měli vždy tam, kde nám dokážou poradit. My vám dáme nyní pár rad i bez toho, abyste si u nás museli něco koupit.
Nejrozšířenější jsou univerzální autosedačky. To jsou sedačky, které můžeme bezpečně upevnit ve více vozidlech. „Autosedačka musí vyhovovat jak vašemu dítěti, tak vašemu automobilu. Zjistit se to dá pouze tak, že sedačku do auta přímo namontujete a dítě do ní usadíte,“ radí Pavel Erben.
Vyšší bezpečnost nám pak zaručí sedačka, kterou nabízí přímo výrobce konkrétního automobilu. Často jsou dokonce i pro jednotlivé modely jedné značky doporučovány jiné sedačky. Vše totiž záleží na tom, jak jsou dlouhé zadní sedáky, sklon opěradel a tak dále. Je-li totiž něco univerzálního, nikdy to nemůže být za všech okolností stoprocentní. „Originál zajistí, že dětskou sedačku bez problémů použijete v autě, ve kterém potřebujete. Často se stává, že univerzální dětská sedačka nejde do vozu použít nebo dítě už nemá takový komfort pro nohy, protože sedačka je rozměrově větší,“ popisuje Martin Fedor, který má na starosti ve Škodě Auto originální příslušenství, a tedy i atesty odpovídajících sedaček.
Vždy bychom se měli zamyslet nad uchycením sedačky ve voze pomocí systému ISOfix. „U těchto typů dětských autosedaček je téměř znemožněno nesprávné uchycení sedačky ve vozidle,“ konstatuje Petr Šedivý ze zkušebny pasivní bezpečnosti DEKRA.
Autosedačka je věcí, která je-li správně používána, nijak rychle nestárne, jenže dítě roste jako z vody. Proto najdeme v nejrůznějších bazarech velké množství autosedaček. Jenže i tři nebo pět let stará sedačka už může být konstrukčně zastaralá a jako u každého použitého zboží hrozí riziko, že neznáme minulost kupované věci.
„Pokud nekoupíte autosedačku například od svého bratra, nikdy nemáte jistotu, zdali nebyla součástí dopravní nehody, protože už náraz v malé rychlosti, kolem 15 km/h, může způsobit nevratná poškození uvnitř a v konstrukci autosedačky, které nemusejí být na první pohled patrné,“ uzavírá Pavel Erben.
Ať už sedačku kupujeme kdekoliv, vždy by mělo platit, že sedačku kupujeme odpovídající velikosti dítěte, vyžádáme si homologaci, tedy doklad o jejím schválení, musíme mít jistotu, že bude v našem autě správně a pevně uchycena, popřípadě trváme na možnosti jejího vrácení v případě problémů s montáží do auta. Ideální je kupovat ji společně s dítětem, aby si ji samo vybralo a líbila se mu. Když totiž nebude sedačka v autě pořádně sedět nebo nebude vyhovovat dítěti, ohrožujeme jeho zdraví.