Bez čeho byste se v autě obešli?
Posloucháte nás v autě? Pokud ano, pak předpokládám, že byste v naší anketní internetové otázce uplynulého týdne určitě zvolili možnost B. Tedy, že se ve vašem autě neobejdete bez autorádia. Tuto možnost si totiž vybralo 86 procent hlasujících, osmi procentům by chyběl klakson, čtyřem hodiny a jen jedinému hlasujícímu by v autě scházelo kosmetické zrcátko, i když existuje mnoho žen-řidiček, které jej neustále využívají. Například herečka Tereza Brodská stihne díky své automatické převodovce během cesty po Praze hodně věcí.
"Přitom se můžete malovat, telefonovat a dělat všechny věci, které jsou řidičům zakázány. Prostě pravá ruka je volná."
Na druhou stranu je jediný hlas pro kosmetické zrcátko v naší anketě celkem pochopitelný, protože v ní určitě hlasovalo více mužů, kteří tápou podobně jako psycholog Zdeněk Scholle.
"Osobně mě překvapuje, že v autě vůbec kosmetické zrcátko je. Já si neumím představit, k čemu v autě slouží kosmetické zrcátko."
Každopádně, výrobci zrcátka umísťují na sluneční clonu a v mnoha autech je nejen u spolujezdce, ale také u řidiče. Hodiny v autě jsou zvláštní věc - můžeme je brát pouze jako informativní anebo mohou ovlivňovat naši jízdu. Pokud je na silnici nějaký problém a my máme někde být v danou hodinu, pak sledování času může řidiče značně znervózňovat a může se dopustit nejen přestupku, ale i tragické chyby. Přesto mohou být hodiny v autě užitečnou věcí, a v podstatě ze stejného důvodu. Alespoň je o tom přesvědčen mluvčí naší největší pojišťovny Václav Bálek - možná podle pojistných událostí, které řeší. "Prostě, když pojedu na nějakou schůzku, tak si přece musím určit takovou časovou rezervu, abych v případě, že se dostanu do zácpy, nemusel hned jet jako pirát. Když chci jet slušně, tak si musím dát předstih, abych tak vůbec mohl jet."
Dobrý nápad, nemyslíte? Možná, kdybychom na to mysleli všichni, nemuselo by na našich silnicích být tolik tragických nehod. Vraťme se ale k naší internetové anketě, která potvrdila, že nejvíce bychom v autě postrádali autorádio. To se dalo předpokládat, a to i přesto, že to není tak dávno, kdy bylo jen nadstandardní výbavou. Proč rádio v autě tak potřebujeme?
"Mě pomáhá se soustředit, protože neustále s někým komunikuji."
"Na některých místech nemám signál, tak si pustím kazetu, abych v autě neměla smutno."
Jinými slovy, často jezdíme sami, takže autorádio potřebujeme, abychom se necítili tak osamělí v náročném provozu. A kupodivu z podobných důvodů podle psychologa Scholleho používáme klakson.
"To je někdo, kdo vlastně chce s okolím komunikovat a popřípadě vyjevit i nějakou agresi. Autorádio je o tom, že jsme si na řízení auta zvykli a chceme si něčím krátit cestu."
Ale pozor, narozdíl od klaksonu, zrcátka či hodin má autorádio jednu velkou nevýhodu - je potřeba ho umět ovládat, a to nemusí být vždycky tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Mnozí řidiči přiznávají, že vlastně vůbec neví, co všechno jejich autorádio dokáže.
"Určitě ne. Je tam plno tlačítek a po chvíli se do nich vždy zamotám."
"Základní funkce si naladím, ale na rozšířené ovládání potřebuji návod."