Bojíte se na silnici motorkářů?

18. březen 2010 13:00

Jaro je za dveřmi a na své první jízdy se těší motorkáři. Bude jich zas o trochu víc než loni. Jsou na ně řidiči aut připravení? V anketě jsme se vás ptali na váš vztah k motorkářům. S první možností - respektuji je jako rovnocenné účastníky provozu - se ztotožnilo 63 % posluchačů. Motorkářů se bojí 23 % respondentů a motorkáře na silnicích přímo nesnáší 14 % odpovídajících.

Tak to pro motorkáře nedopadlo zas až tak špatně. Jak vypadala anketa v ulicích? Opět možná trochu překvapivě většina oslovených lidí motorkáře toleruje a nevadí jim.

„Vzhledem k tomu, že jsem také bývalý motorkář, mám k nim kladný vztah. Někteří mladí, kteří mají silné motorky, se předvádějí. Také jsme byli takoví, ale ta síla v motorkách taková nebyla.“
„Nevadí mi. Jsou trochu agresivní, ale vzhledem k tomu, že jim jde o život, myslím, že to nepřehánějí.“
„Kdybych se nebála, také bych jezdila, ale já raději v autě.“
„Jezdím denně kolem 100 kilometrů, takže očekávám, že mi tam třeba vjede. Je to taková reakce. Může se stát cokoliv.“

Na druhé straně jsme na motorkáře slyšeli i negativní reakce, i když v podstatně menší míře.

„Spíš se bojím, protože dnešní motorka, která váží 300 kilogramů, když vlítne do osobního vozu, tak může zabít i posádku automobilu.“
„Nejsou moc tolerantní, nebo spíš ohleduplní, to je to správné slovo.“

Jak to tedy je? Jsou motorkáři skutečně jednostopí šílenci, kteří ohrožují vše, co se hýbe? Podle Petra Kouby, policisty na motorce, je to podobné jako s řidiči kamionů. Nelze je všechny házet do jednoho pytle.

„Určitě nelze říct, že motorkáři jsou špatní nebo že řidiči kamionů jsou špatní. V každé té skupině se najdou jak ohleduplní, tak bezohlední. Máte řidiče kamionu, který vám v nepřehledném úseku ukáže pravým blinkrem, že ho můžete předjet. Na druhou stranu můžete zase potkat motorkáře, který se s vámi bude honit, přitom jede pomalu a nepustí vás. Všechno jsou to jenom řidiči a v každé skupině jsou jak dobří, tak špatní, tak ti normální, kteří tolerují všechny a nepotřebují se někde přetahovat.“

Více než rychlá jízda motorkářů vadí lidem nebezpečné předjíždění, takzvané myškování. Naopak motorkářům zas nejvíc vadí, když je auto zablokuje v koloně, často schválně. Přitom je tak lehké si vyhovět.

„Není těžké být ohleduplný v kolonách. Pokud se řidiči automobilů, kteří vědí, že dál jet nemohou, postaví do svého jízdního pruhu, může motorkář bez problémů projet, aniž by někoho ohrozil nebo omezil. Motorkář by měl naopak lidem v autech poděkovat. Je to také člověk a také jezdí v autě. Taková ohleduplnost je příjemná, rok od roku se s ní setkávám častěji a děkuji za to, že si řidiči vycházejí vstříc,“ těší Tomáše Galbavého, předsedu motoklubu policie ČR.

Vše je tedy o lidech. Ohleduplnost a vstřícnost se vyplácí v normálním životě a na silnici pak dvojnásob.

autor: bob
Spustit audio