Cena autoškoly bude důležitá

29. září 2011 13:01

Řidičský průkaz je považován za takovou samozřejmost, že jeho získání v osmnácti letech vnímáme skoro stejně jako vydání občanského průkazu v patnácti. Jenže je tady zásadní rozdíl – občanský průkaz dostáváme automaticky, zatímco pro vydání toho řidičského musíme prokázat určitě znalosti. A ty získáme v autoškolách, za které ovšem musíme platit. A to raději méně než více, jak vyplynulo z naší internetové ankety, podle které by 85 procent hlasujících za kurz autoškoly bylo ochotno dát od pěti do deseti tisíc korun. To je ale za kvalitní výuku hodně málo.

„Já se domnívám, že by na cenu měl zákazník koukat. Avšak ne na tu nízkou cenu, protože obvykle, jak se říká, za málo peněz nemůže být hodně muziky,“ konstatuje šéf Asociace autoškol Ondřej Horázný a doporučuje zjistit si před nástupem do kurzu, jak výuka vlastně vypadá.

„Zjistit si reference, kdo tam chodil, jestli byl spokojený, jaké poskytují služby. Řada autoškol naláká zákazníky na nízkou cenu nebo na službu, která se jim může líbit, avšak ve finále může jít o takzvanou medvědí službu. Například potenciálním zájemcům říkají, tady se nemusíte nic učit, nemusíte chodit na teorii, přitom jsou povinni učit se teorii. Když někdo na takovou hru přistoupí, nebude pak dostatečně připraven na skutečný provoz,“ varuje opět Ondřej Horázný.

Jenže cena kolem pěti šesti tisíc za kurz na osobní auto by měla případného zájemce minimálně zarazit. „Dnes je trend, že jsou ceny hluboce podnákladové. Když máme v roce 2011 výcvik za pět tisíc korun na skupinu B, v Plzeňském kraji dokonce za 4800 korun, je něco špatně. V autoškole je 28 výcvikových hodin, průměrný plat dnešního učitele v autoškole je 70 korun hrubého na jednu hodinu. Což je katastrofa, když vezmete v potaz, jakou odpovědnost učitel má,“ říká Karel Bezděkovský z ministerstva dopravy.

A i to je bohužel důvod, proč některým autoškolám jde pouze o to, aby jejich absolvent dostal takzvaně papíry. Jestli a jak umí řídit, už je příliš nezajímá. Jenže, jak zdůrazňuje Karel Loprais z Besipu, tady jde o život. „Člověk, který takto činí, si neuvědomuje, že i on může být postižený například právě řidičem, který dostane řidičský průkaz bez autoškoly a způsobí dopravní nehodu. V žádném případě bych obcházení autoškoly netoleroval.“

Ministerstvo dopravy proto pracuje na zcela novém autoškolském zákonu, jehož základem budou výrazně přísnější zkoušky. Jednak bude přesně stanoveno, co budou muset adepti řidičského průkazu znát a prokázat před nezávislým zkušebním komisařem. A hlavně nejen teoretický test, avšak především závěrečná jízda bude monitorovaná a zpětně dohledatelná.

„Tady například vidíte dopravní situaci, ve které se může kontrolovat i chování žadatele, kam se dívá, jestli sleduje provoz a podobně,“ konstatuje Karel Bezděkovský.

Pokud by navrhovaný zákon prošel, pak je zřejmé, že cena autoškoly půjde nahoru, i když se to lidem asi nebude příliš líbit. Jak vyplynulo i z naší ankety, jen asi 12 procent respondentů je ochotno dát za autoškolu kolem patnácti tisíc korun. Na druhou stranu, tento systém by měl zaručit, že noví řidiči budou auto dobře ovládat.

„Systém by mohl vytvořit zdravé konkurenční prostředí, protože výuka a výcvik se přizpůsobuje jeho požadavkům a potřebám. A když někdo bude pod nákladovými cenami a nedá žadateli to, co potřebuje, žadatel pak půjde jinam,“uzavírá opět Karel Bezděkovský.

autor: evk
Spustit audio