Cesty městy

20. duben 2010 13:01

Na silnici nás drží čtyři plochy o velikosti lidské dlaně. Málokdo si to uvědomuje, zvlášť při vyšších rychlostech. Nekvalitní pneumatika prodlužuje brzdnou dráhu, auto se na vodě stane rychleji neovladatelným, a nákup nekvalitní levnější pneumatiky nás tak může ve výsledku stát víc než byla původní úspora.

Bydlíte ve vesnici, kde se kvůli množství aut bojíte přejít z jedné strany silnice na druhou? Zároveň posloucháte slova zastupitelů, že nejsou peníze na nějakou úpravu? Pak věřte, že všechno jde, když se chce, a nemusí to být vždycky jen o penězích. Stačí vtipný nápad a může být i ve vaší vesnici bezpečněji. Že nápadů není málo, potvrzuje soutěž Cesty městy, ve které se za osm let představilo na 170 projektů, které pomohly ke zklidnění dopravy ve městech či obcích.

Všechny je možné si prohlédnout na stránkách Nadace partnerství, která je hlavním vyhlašovatelem letos už devátého ročníku projektu Cesty městy. Jde sice o soutěž, protože ty nejlepší projekty jsou finančně odměněny, ale hlavní cílem je něco jiného. Inspirovat i ostatní.

„Možnost nových řešení postupně klesá, protože všechna už někde použita byla a nových je poměrně málo. Z toho důvodu jsme zavedli jako hodnotící kritérium inspirativnost, v jehož rámci hodnotíme, do jaké míry bylo řešení inspirativní pro ostatní obce - například jak byla obec schopna získat prostředky pro realizaci nebo jakým způsobem zapojila veřejnost,“ vysvětluje vlastně i vznik názvu soutěže Radek Patrný z pořádající nadace.

Počet aut se neustále zvyšuje, a proto není vždy jednoduché sladit zájmy motoristů, chodců i cyklistů. Obce se tak rády chlubí tím, co vymyslely a pro své občany udělaly. Loni byly jednotlivé projekty poprvé rozděleny do tří skupin a protože se to osvědčilo, průběh letošního ročníku soutěže bude stejný.

„Opatření na zklidňování dopravy jsme rozdělili do skupin: bodová, liniová a plošná. Jako příklad bodových opatření můžeme uvést přechody pro chodce nebo zklidnění dopravy na vjezdu do obce. Do skupiny liniových opatření na zklidňování dopravy patří například řešení celé jedné ulice - série přechodů pro chodce, jejich osvětlení a semafory. Mezi plošná opatření patří například zavedení maximální povolené rychlosti 30 km/h.“

Takže pokud pojedete Litomyšlí, možná - podobně jako porota - oceníte komplex dvou okružních křižovatek na hlavní trase. Zrovna tak se vám může líbit první část rekonstrukce Hlavní ulice v Mariánských lázních nebo modernizace silnic v městské části Plzeň-Slovany. To jsou loňští vítězové. Také na letošní vítěze čeká finanční prémie, a to v celkové výši 400 tisíc korun. Do soutěže může být přihlášen každý projet, který vede ke zklidnění dopravy v obci a není starší pěti let. Stačí na stránkách Nadace partnerství vyplnit on-line formulář. A pak už jen vyhlížet porotu, která si pochopitelně každý projekt prohlédne na vlastní oči.

“Zástupci komise se fyzicky seznamují s projekty, mluví s jejich iniciátory, případně projektanty a uživateli a také zjišťují, jak fungovalo financování projektů,“ uzavírá Radek Patrný.

Tedy hodnotí něco, co skutečně funguje. Uzávěrka přihlášek do soutěže Cesty městy je 31. května a slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 16. září v rámci evropského týdne mobility.

autor: evk
Spustit audio