Chodci vidí lépe

5. prosinec 2006 13:00

A dnes vás budeme strašit. Ne, nebojte se nevezmeme vás do nějakého strašidelného hradu. Jenom vyrazíme na naše silnice. Od ledna do konce září na nich zemřelo 99 chodců, tedy v průměru 11 měsíčně, ale za říjen jich přibylo dalších 23, tedy více než dvojnásobek průměru. A proč? Určitě nejsou na vině jenom řidiči, i když nakonec jsou za viníky zpravidla označeni oni. Do konce života pak musí žít s tím, že někoho přejeli. Stále slyší ten dutý náraz... A právě proto se tentokrát zaměříme na maličkost, která může zachránit nejeden život. Dnešní servis tak výjimečně bude určen spíše ženám.

Je to otřepaná poučka: vidět a být viděn. Bohužel, na ni především chodci a cyklisté prakticky neslyší a nedokáží si představit, že je řidič auta, jehož světla oni vidí z dálky, opravdu nemusí vůbec vidět. Navíc, velmi často chodí mimo obec zády ke směru jízdy, což nejenže je mimo obec zakázané, ale i velmi nebezpečné. Jenže, chodci prostě spoléhají na to, že je řidič uvidí. Ale to v mnoha případech prostě není možné. Proto existují reflexní materiály, které se používají na oblečení nebo i jízdní kola a podobně. Zkušenosti říkají, že při jejich použití je chodec viditelný na 3krát až 4krát větší vzdálenost.

"Zásluhu na tom má kontrast, který reflexní materiál vytvoří, a tím je člověk daleko lépe vidět," potvrzuje Aleš Rozenský ze 3M.

Když na reflexní prvky zapomeneme při nákupu oblečení, pak je lze jednoduše doplnit, a to našitím nebo nažehlením.

"Reflexní materiál lze našít buď na šicím stroji, nebo i jenom v ruce. Není to žádný problém. Lze z nich vystřihovat, vytvářet obrazce, které lze aplikovat na jakékoli místo na oblečení."

Rozmístění reflexních prvků má svá pravidla, stačí trochu přemýšlet.

"Velmi důležitá je aplikace na místa, která při pohybu nezakryjeme například rukou. Proto se dávají na přední nebo zadní část oděvu."

Ideální je vytvořit obrys postavy. Než jedna velká plocha je lepší využít více menších, například pruhy na bocích kalhot nebo na vnější straně rukávů. Velmi účinné jsou také zdvojené pruhy. Ostatně to známe z výstražných vest.Přitom si vystačíme s tím co máme doma.

"Nejsou potřeba žádné speciální jehly. Materiál není tak tvrdý jako například džínovina."

Prostě, nůžky jehla a nit a zručná švadlena dokáže divy.

"Každý oděv běžně pereme. I s tím se počítá. Reflexní materiály mají určitou životnost. U nejběžnějších reflexních pásek je zaručeno 50 pracích cyklů při 60° C nebo 20 cyklů chemického čištění."

Pro ty, kteří zase brzo ráno nebo večer jezdí do práce nebo třeba z hospody na kole, je tady ještě jednodušší řešení.

"Nalepovací reflexní materiál je lepší používat na pevné povrchy jako jsou například jízdní kola nebo i kolečkové brusle, a podobně."

A opět platí, že by jich mělo být použito dostatečné množství, tak aby byly viditelné a plnili svoji funkci.

autor: pgj
Spustit audio