Do vězení za zranění

15. květen 2009 13:01

Nemusíme být zrovna piráty silnic nebo považovat dopravní předpisy za pouhé doporučení a přesto se nám život může během okamžiku změnit k nepoznání. Stačí chvilka nepozornosti, ozve se rána a neštěstí je na světě. Bohužel, lidské tělo je poměrně křehké a příroda nějak nepamatovala na to, že se bude utkávat s daleko pevnějšími předměty, což auto bezesporu je. Viníka takové nehody pak nečekají pouhé výčitky svědomí, ale také pozemská spravedlnost.

Kdo jinému svojí nedbalostí způsobí zranění, může strávit až jeden rok za mřížemi. Při dopravní nehodě pak musí být viníkovi prokázáno, že porušil některý z předpisů.

"Například když někdo nedá přednost v jízdě a dojde ke srážce, je to jasné porušení předpisů a je v příčinné souvislosti s havárií. Na druhou stranu nelze při vyšetřování nehody posuzovat skutečnost, že řidič neměl v pořádku emise, protože zcela evidentně emise na vznik nehody neměly žádný vliv," vysvětluje právník Jan Černý.

Svoji roli tady hraje každý sebemenší detail. Záleží také na rozsahu způsobeného zranění.

"Těžkou újmu na zdraví definuje trestní zákoník poměrně obšírně. Podle něho je například těžkou újmou zmrzačení, zohyzdění, ochromení údu a kromě jiného i delší dobu trvající porucha zdraví a podobně. Soudy považují za tu delší dobu delší než šest týdnů."

V oněch šesti týdnech by ale měla trvat vážná porucha zdraví a už by se do ní neměla započítávat například rehabilitace. V každém případě se vyplatí vzít si na pomoc odborníky.

"Pokud by došlo k obhajobě, tak bych jako obhájce požadoval, aby součástí trestního spisu byl i lékařský znalecký posudek, protože známe případy, kdy postižení, třeba i ve snaze řidiči přitížit, takzvaně simulují. Jinými slovy udávají subjektivní potíže, které nemají. Pro lékaře je potom velmi složité objektivně posoudit jeho zdravotní stav."

Záleží také na tom, zda jsme neporušili takzvanou důležitou povinnost. Jinak bude posuzována nehoda, k níž došlo překročením rychlosti na dálnici o 20 km/h, a nehoda, kdy se někdo prohnal okolo tramvajového ostrůvku plného lidí sedmdesátkou.

"Jestli řidič poruší povinnost uloženou mu zákonem a je tím způsobena těžká újma na zdraví nebo smrt, hrozí mu trest odnětí svobody na 6 měsíců až 5 let nebo peněžitý trest. V případě, že byla způsobena těžká újma na zdraví nebo smrt více osob, hrozí trest odnětí svobody na 3 až 10 let."

A pozor! Před soudem nemusí stanout pouze řidič co by viník nehody.

"Znám smutný případ, kdy strýc půjčil synovci auto, aby odvezl kamarády z večírku domů. Synovec byl ale přitom opilý, což strýc věděl, a neměl ani řidičský průkaz. Stala se vážná nehoda a zodpovídat se musel i dotyčný strýc, protože podle soudu měl předpokládat, že k takové nehodě může dojít."

Tak co myslíte? Je lepší získat několik minut nebo ztratit pár let?

autor: pek
Spustit audio