Doplnili byste povinnou výbavu?
Povinná výbava by se měla rozšířit o hasící přístroj, alespoň si to myslí většina těch, kteří se zapojili do našeho internetového hlasování, kdy jsme se vás po celý uplynulý týden ptali, čím byste doplnili povinnou výbavu. 61 % lidí dalo hlas hasícímu přístroji, dalších 33 % upřednostnilo reflexní vestu a zbývajících 7 % si myslí, že by bylo dobré mít v autě sněhové řetězy. Záměrně jsme tentokrát nedávali možnost - povinnou výbavu bych neměnil - protože věcí, které se mohou motoristům během cesty hodit, je opravdu hodně.
Ze zákona obsahuje povinná výbava pro osobní auto následujících sedm věcí: náhradní pojistky po jednom kusu, náhradní žárovky od každého druhu vnějších světel, příruční zvedák nebo-li hever, výstražný trojúhelník, lékárnička, klíč na matice kol a samozřejmě také náhradní pneumatiku. Ve služebních vozidlech je nutné mít i reflexní vestu - možná proto nevyhrála naši anketu, protože mnoho lidí ji má v i soukromém autě, což je dobře. Alespoň kilový hasící přístroj ve vozidle je určitě užitečná věc, ostatně nedávno jsme o tom podrobně mluvili. Má to ovšem jeden háček. Kam s ním?
"Ideální je, když je někde na straně řidiče, například pod nohama řidiče, pod sedačkou nebo vedle sedačky řidiče, ale to je ve vztahu k vozidlům individuální. Prakticky každý prodejce vozidel, pokud je to nový vůz, by měl dokázat doporučit, kam hasicí přístroj umístit a jak ho bezpečně umístit. Hlavně nepřistupujte na to, že je možné ho dát do zavazadlového prostoru auta," doporučuje Jan Tuček z firmy Tusan.
Třetí místo s jasným odstupem obsadily v naší anketě sněhově řetězy, možná proto, že v parném létě na ně nikdo moc nemyslel, anebo proto, že si řidiči v autě dokáží představit jiné potřebnější věci.
"Teď si nejsem jistý, jestli je lano povinná výbava, ale to bych určitě zavedl." "Například taková hloupost - baterka - která byla stále zapnutá a také se dobíjela, takže člověk měl pořád po ruce nějakou svítilnu. Osobně jsem ji použil několikrát." "Jediná věc, která mě napadá, je reflexní vesta i pro běžné řidiče, protože díky těmto vestám jsou pak na silnici dobře viditelní." "Startovací kabely. Když se vám pak vybije baterie, tak jste bezmocní."
Všechno tohle a možná ještě víc se dá najít ve speciálním paketu, který se dá koupit v prodejnách s autopříslušenstvím, jak potvrzuje prodejce Michal Homolka.
"Dneska se prodávají i bezpečnostní sety, tedy taška, ve které jsou rukavice, baterka, atd. Dokonce v některých obchodech lze koupit pouze tu tašku, kterou si potom naplníte čím potřebujete. Určitě je dobré mít lano a baterku. Prostě čím víc toho v autě máte, tím lépe, ale zase to nesmí překážet."
Instruktor kurzů bezpečné jízdy Jan Faktor by doporučoval znásobit některé prvky povinné výbavy.
"Dvě možná tři reflexní vesty, protože pokud se něco na silnici stane - defekt pneu - tak aby i posádka mohla vystoupit z auta. Není na škodu mít dva výstražné trojúhelníky - ve Španělsku je to dokonce podmínkou - a dát je oba dva za sebou. Někdo vám ho totiž může přejet a v tu chvíli už o vašem autě nikdo neví."
Přestože podle zákonné úpravy musí být vozidlo vybaveno podle zákonů země, ve které je registrováno, pak je dobré si před cestou do zahraničí zjistit, jestli není nutné povinnou výbavu doplnit. Je to určitě pohodlnější, než se v nějaké třeba italské vesnici dohadovat s tamním policistou.
"Většinou před prázdninami, než lidé vyrazí na dovolené, vychází v různých motoristických časopisech povinná výbava jednotlivých zemí - co musíte mít a naopak co mít nesmíte."
Právě dovolená je ideálním časem pro dovybavení auta sice nepovinnými, ale potřebnými věcmi. A pokud je po návratu zapomene vytáhnout, nic se nestane. Naopak, může přijít chvíle, kdy svou "zapomnětlivost" oceníte.
"Ono se kolikrát říká, jeďte do Chorvatska, je to pouze 1 000 kilometrů, ale přitom najedete týdně 2 000 kilometrů po Čechách a nic se nestane. Potom vyrazíte na dovolenou a budete něco řešit někde na dálnici, to je problém."