Evropský týden mobility má zelenou
Pokud jste dnes v Boskovicích potkali výrazně víc dětí na kolech nebo lidí s bílou holí v Litoměřicích anebo vám v Prachaticích nabízeli řidičák na „chůzi“, pak se vůbec nedivte. Podobných akcí bude u nás během následujícího týdne daleko víc – startuje totiž už devátý ročník Evropského týdne mobility, tentokrát pod heslem „Prodluž si život – buď aktivní!“. A jak potvrzuje i letošních více než osmdesát přihlášených měst a obcí, Češi si tuto evropskou kampaň docela oblíbili.
Z evropského pohledu totiž naše republika patří k nejaktivnějším. „Jsme jedna z mála zemí, kde města plní všechny podmínky, kde se účastní celého týdne mobility, předkládají trvalá opatření a pořádají evropský Den bez aut. Není to pouze formalita,“ konstatuje celonárodní koordinátorka Evropského týdne mobility Eva Veverková z ministerstva životního prostředí.
Letos se díky počtu zúčastněných měst řadíme na šesté místo v Evropě a máme na svém kontě také úspěchy. Evropská unie totiž každoročně vyhodnocuje města, která představila nejlepší program, a také tady se dost často objevuje Česká republika.
„V roce 2005 byla Kroměříž mezi třemi nejlepšími. Mezi dvanáct nejlepších měst Evropy byla vybrána také města Vsetín a České Budějovice. Z toho je patrné, že si naše města vedou dobře.“
A třeba se tentokrát do hledáčků odborníků dostanou například Ivanovice na Hané, které na dnešek připravily akci pod všeříkajícím názvem Průjezd městem na čemkoli.
„Tady v Ivanovicích jsou celkem rovné chodníky a silnice a hodně lidí tu používá kolečkové brusle nebo různá odrážedla. Napadlo nás tedy, že by to mohl být dobrý nápad. První trasa bude pro zdatnější bruslaře a bude směřovat na Chvalkovice. Jednodušší trasa, která je vedena ulicemi města, bude pro ostatní zájemce jako například maminky s kočárky, děti na odrážedlech nebo na kolech nebo pro malé děti na kolečkových bruslích,“ uvádí Dana Novotná.
Přihlásit se k Evropskému týdnu mobility není jen tak. Kromě pořádání nejrůznějších výstav a happeningů, zaměřených především na chodce a cyklisty, totiž radnice musejí pro větší bezpečnost silničního provozu ve městě i něco konkrétního udělat. Byť jde o akci dlouhodobou.
„Město Brno vypracovalo generel cyklistické a pěší dopravy na území města. Součástí budou mapy pěších tras a interaktivní mapa cyklostezek v Brně. Ve městě Hořice budují město bez bariér, projektují pěší trasy. V Bystřici nad Pernštejnem instalovali zónu s maximální povolenou rychlostí 30 km/h,“ vyjmenovává Eva Veverková.
V tom je hlavní výhoda akcí pořádaných v rámci Evropského týdne mobility. Lidé totiž mají jedinečnou možnost promluvit si se zastupiteli o tom, co je na ulicích trápí a kvůli čemu by na radnice speciálně nešli.
„Pořádají se také zajímavé akce pro studenty. Například v Jablonci měli připravit rozpočet městských financí na dopravu. Byli seznámeni s cenou zimní údržby, nových chodníků nebo bezbariérových přechodů pro chodce a finance museli rozvrhnout tak, aby vyšly.“
Podrobný program Evropského týdne mobility najdete na stránkách ministerstva životního prostředí a samozřejmě také na stránkách jednotlivých měst. Například v Uherském Brodě si řidiči mohou v sobotu dopoledne vyzkoušet, jak jim funguje tachometr.
„Na ulici Vazová budou hlídky strážníků městské policie v Uherském Brodě. Řidič v úseku vymezeném dvěma kužely pojede konstantní rychlostí 50 km/h a na konci mu hlídka řekne, kolik jel ve skutečnosti. Díky tomu bude mít každý řidič lepší představu, jak by měl při průjezdu obcí zpomalit,“ vysvětluje Jiří Barčík z tamní radnice.
Ani letos nebude chybět už tradiční Den bez aut, většina radnic náměstí nebo nějakou ulici uzavře pro auta ve středu 22. září, ale například v Brně budou mít auta stop už v sobotu. V Praze pak v neděli.