Hlavou zeď neprorazíš

5. květen 2010 13:01

Zbystřit by teď měli všichni, kdo rádi sedlají motorky. Nedílnou a nejdůležitější součástí výbavy na motorku je samozřejmě helma. Na trhu je dnes nepřeberné množství přileb a výrobci se předhánějí v novinkách, aby získali zákazníky. Zjišťovali jsme, co se letos nosí a jaká je ta nejlepší ochrana.

Přilby se dnes vyrábějí převážně z laminátu, ty levnější jsou plastové. Pokud hledáte tu nejlepší ochranu hlavy, sáhnete po helmách integrálních. Ty chrání i čelist.

„Nejlepší a nejbezpečnější přilba je vyrobena z laminátu vyztuženého karbonovým a kevlarovým vláknem. Přilba je celá integrální, má tvrzené plexisklo, které se navíc nezamlžuje, a často se můžeme setkat i s úpravou na odpuzování vody. Přilby homologované pro čelní náraz mají za homologační značkou - /P,“ popisuje Martin Lébl z firmy Moto S+P.

Taková přilba už je docela drahá - zaplatíte za ni od 10 tisíc korun výš. Velmi oblíbené jsou otevíratelné helmy, které jsou praktické a pohodlné. Když si chcete dát třeba zmrzlinu na benzínce, nemusíte si helmu sundávat, stačí odklopit přední část. Komfort je však zdánlivý.

Každý zákazník si myslí, že nesundáváním helmy z hlavy ušetří spoustu času, ale z mého pohledu má řadu nevýhod. Mezi první patří vyšší váha helmy, dále také nižší odolnost proti nárazu - přestože bude mít stejnou homologaci jako integrální helma z jednoho kusu materiálu - a posledním hlediskem je hlučnost helmy, která bude také vždy vyšší než u integrálky.“

Aby se helmy dobře prodávaly, přicházejí výrobci s novinkami. Některé jsou praktické jako například přilby od firmy Scorpion, jejichž výstelka se dá dofouknout, aby lépe padla na hlavu. Vlnu vášnivých diskuzí na motorkářských fórech vzbudila britská novinka. Jedná se o helmu, která při nárazu chemickou reakcí začne chladit vnitřek helmy. Nízká teplota by tak měla zpomalit poškození mozku v případě zranění. Podle lékaře Matouše Schmidta však ochlazení hlavy moc nepomůže. Tato metoda na počátku svůj význam měla, ovšem postupem času se zjistilo, že výsledek není podle přání odborníků. Dalším faktorem je, že tato metoda skrývá zvýšená rizika v podobě krvácení, proto se domnívám, že patří do rukou odborníků, kteří musejí posoudit konkrétní stav.“

Pozor, nikdy nekupujte helmu z druhé ruky! Helmy, které už si nějakou nehodou prošly, mohou být obzvlášť nebezpečné. „Stejně jako s přilbou na motorku to uděláte i s přilbou na kolo nebo na lyže. Jestliže jednou v přilbě nabouráte, akumuluje se v ní deformační energie nárazu, a přestože plášť není porušen, už vás nechrání vnitřní polystyrenová výstelka, respektive prostor mezi skořepinou a látkou, která se stýká s pletí. Takže vždy vyměňte helmu po havárii za novou. Stará totiž už nechrání a další náraz může mít fatální následky.“

autor: bob
Spustit audio