Hurá, jedeme do Itálie
Milovníci zimních sportů nemají v tyto dny jinou šanci než se za svými radovánkami vydat někam za hranice. U nás „paní zima“ ještě pořádně nezačala. Mnozí nedočkavci se tak vydávají do Rakouska nebo do Itálie.
V průběhu zimy bude lidí mířících za lyžařskými zážitky za hranice přibývat, a proto vám už od příštího týdne nabídneme pravidelné informace o sněhových podmínkách na horách v zahraničí. Samozřejmě vás budeme informovat i o situaci na českých horách. Teď se vydáme autem do země vína, špaget a pizzy.
Livigno, Monte Bondone, Passo del Stelvio, Val di Fiemme, Val Gardena a další. To jsou lyžařská střediska v italské části Alp, do kterých budou v následujících měsících mířit statisíce českých turistů.
„Většina lidí vnímá Itálii jako zemi slunce a sladkého života, ale je potřeba si uvědomit, že řada lidí k nám jezdí také do hor, především do Dolomit. Je bezpodmínečně nutné se do nich vydávat na zimních pneumatikách a nezapomínat ani na sněhové řetězy, které jsou na řadě míst povinné. Mimo hlavní tahy je potřeba počítat s velkým množstvím sněhu a hůře udržovatelnými silnicemi. Zimní pneumatiky jsou pak v těchto místech bezpodmínečně nutné vždy a všude,“ upozorňuje italský velvyslanec v Česku Pasquale D’Avino.
Rychlostní limity jsou stejné jako v Česku a stejně tak se překračují
Také v Itálii platí rychlostní limity dobře známé i u nás – 50 km/h v obcích, 90 nebo 110 km/h mimo ně a 130 km/h na dálnici. Ovšem jak čeští, tak italští řidiči jsou známi jejich častým nedodržováním.
„Není žádným tajemstvím, že Italové mají rádi rychlost. Proto také u nás vznikly značky jako Ferrari, Maserati nebo Lamborghini. V posledních letech se však i naše policie snaží překračování rychlosti a nebezpečí z ní vznikající zamezit. Výrazně narostl počet radarů a na dálnicích máme limit 130 km/h, místy zvýšený na 150 km/h. Proto jediná rada je využít k rychlejší jízdě těchto úseků, jinak hrozí vysoké pokuty,“ doporučuje italský velvyslanec.
Kdo má řidičský průkaz méně než tři roky, musí mimo obce jezdit maximálně 90kilometrovou rychlostí a na dálnici ne rychleji než 110 km/h. Za výrazné překročení rychlosti hrozí rovnou zákaz řízení na italských silnicích až na čtvrt roku. Každý český motorista ví, že v německy mluvících zemích, jakými jsou Rakousko, Švýcarsko nebo právě Německo, jsou policisté nekompromisní a nesmlouvaví. V Itálii přeci jenom lze očekávat tolerantnější přístup, ale má to své meze.
„Policisté jsou flexibilní a potkají-li řidiče, který mírně překročil rychlost nebo se dopustil jiného méně závažného přestupku, při kterém nikoho neohrozil, jsou k cizincům tolerantnější. První doporučení tedy zní: dodržovat předpisy, ale pokud se dostanete do křížku s policií, při slušném jednání dokáže u cizinců přimhouřit oči. Spoléhat na to však nejde. Na druhou stranu musím říct, že Češi jsou velmi ukázněnými řidiči,“ říká velvyslanec.
Policie bývá k cizincům tolerantní
V turistických oblastech se s policisty můžete na řadě míst domluvit nejen italsky. „Policie v této oblasti udělala velký pokrok. Snaží se vyjít turistům vstříc, ale je pravdou, že záleží na regionu. Především v horských turistických oblastech je už řada policistů, s nimiž se domluvíte anglicky nebo německy. Je však dobré si cestu předem připravit, abyste se vyhnuli případným problémům a samotnému kontaktu s policií,“ doporučuje italský velvyslanec.
Je dobré si připomenout, že právě Itálie byla jednou z prvních zemí, která zavedla bodový systém. Vztahuje se i na cizince. „Bodový systém jsme zavedli v roce 2003. Snížil nehodovost a hlavně počet obětí dopravních nehod až o 20 procent. Mezi velmi často bodované prohřešky patří telefonování bez handsfree nebo nebezpečné přejíždění z pruhu do pruhu a ohrožování ostatních. Dopustí-li se zahraniční řidič přestupku, který spadá do našeho bodového systému, odečtou body i jemu. Policie v těchto případech oko nepřimhouří,“ varuje italský velvyslanec Pasquale D’Avino.
Každý, kdo vyčerpá během jednoho roku příděl 20 bodů, dostane dvouletý zákaz řízení na italských silnicích. Pokud ho vyčerpá během dvou let, bude to roční zákaz, a když během tří let, dostane zákaz řízení na šest měsíců. Týká se to i cizinců. Je třeba upozornit i na to, že za nejzávažnější přestupky se odečítá až 15 bodů najednou a pokuty pak mohou dosáhnout až 1400 eur.
Přejeme vám šťastnou cestu – viaggo felice.