I na dálnici se jezdí vpravo!
Jsou před námi prázdniny a s tím i zpravidla více cestování a delší cesty. V takovém případě se nevyhneme dálnicím. Jízda na nich má svá specifika a právě proto se na ně dnes zaměříme.
I na dálnici nebo jakékoli víceproudové komunikaci platí základní pravidlo.
"Pro jízdu na dálnici je potřeba zdůraznit, a to mnozí řidiči všech vozidel zapomínají, že se jezdí v pravém jízdním pruhu při pravém okraji komunikace. Ostatní pruhy jsou určeny pouze pro předjíždění," upozorňuje dopravní právník Jan Kněžínek.
Jedním z největších nešvarů je to, že se po předjetí nezařazujeme, protože kdesi v dálce vidíme další vozidlo, které budeme chtít předjet. To je chyba a může se jednat o přestupek.
"Domnívám se, že v tomto případě ono. Předjížděcí manévr by měl být nejkratší. O přestupek by se jednalo vždy, pokud by omezili za sebou jedoucí rychlejší vozidlo."
V takové situaci můžeme řidiče před sebou upozornit na to, že ho chceme předjet. Zákon nám k tomu dává oprávnění.
"Zákon obsahuje možnosti, jak upozornit předjížděné vozidlo na to, že je předjížděno. Mnohdy to vypadá agresivně, ale buď je možné využít klakson nebo tzv. světelné houkačky - klakson nelze použít v obci."
I u nás už najdeme řadu úseků, kde máme k dispozici tři jízdní pruhy. Budou-li se sjíždět dvě vozidla do prostředního z nich, pak platí jednoduché pravidlo.
"Na tyto případy pamatuje zákon tím, že zde zavádí jakousi analogii pravidla pravé ruky - větší odpovědnost leží na řidiči jedoucí vlevo. Pokud se tedy tato vozidla sjíždějí do jednoho jízdního pruhu, tak auto jedoucí v levém pruhu nesmí ohrozit auto jdoucí v pravém pruhu."
A také jedno omezení.
"Pro veškerá vozidla nad 3,5 tuny a všechny soupravy nad 7 metrů (i osobní automobil s přívěsem) platí, že při jízdě po dálnici mohou užít pouze dva pravé pruhy, takže nesmí do 3. levého jízdního pruhu, a to ani při předjíždění."