Jawa 1000 nejdřív v roce 2014

17. srpen 2011 13:00

Milovníci značky Jawa, která nejen po celé Evropě vyvolává zejména nostalgické vzpomínky, se už dlouhé roky těší na nostalgicky laděný stroj. Ten však pořád nepřichází. Cruiser 650 Classic i model 650 Style sice nebyly žádnými extra moderními kreacemi, na druhou stranu nostalgické byly jen svým zpracováním.

To modely 650 Dakar a novinka 660 Sportard jsou designově vyloženě moderně extravagantní. Na posledně jmenované, na 660 Sportard, se při jedné z propagačních akcí svezl i Petr Šmíd. „Asi bych se toho bál, protože ani teorie, ani praxe nejsou zrovna pozitivní. Asi bych uvažoval o Jawě 1000, na kterou jsem se tu ptal.“

Jawa prostě táhne, přestože stačí otevřít jakýkoliv motorkářský portál se zkušenostmi majitelů, aby každého, kdo má zájem o bezproblémový stroj, rychle přešla chuť. Špatná elektroinstalace a permanentně vypadávající šrouby, to patřilo ke koloritu Jawy řady 650. „Model 660 jsme vyvíjeli podstatně delší dobu, proto si troufám říct, že konstrukční řešení jsou dotažené až do konce,“ říká Jiří Kraft o aktuální novince Jawa 660 Sportard.

Připomeňme jen, že jde o stroj s jednoválcovým motorem Minarelli o výkonu 50 koní. Právě tento motor by se měl stát základem i onoho dlouho vyhlíženého retro stroje. „Plánujeme motocykl v retrostylu, ale bližší informace uvolníme nejdřív v příštím roce,“ komentuje Jiří Kraft, který má na starosti komunikaci o nových projektech.

Na internetu nicméně najdete i grafické návrhy zmiňovaného stroje, který je inspirovaný řadou Californian. „Designová studie a jakási trojrozměrná maketa už vznikla, ale její podobu si zatím necháváme pro sebe.“ Jestliže v případě retro stroje 660 Californian Jiří Kraft připustil alespoň přípravu motorky, když dojde řeč na úplnou novinku Jawu 1000 s motorem vyvinutým přímo v Týnci, odmítá jakýkoliv komentář.

V předchozích vyjádřeních pro České motocyklové noviny ředitel podniku František Hruška stroj s vlastním dvouválcovým motorem potvrdil. Redaktorům se dokonce podařilo motorku i vyfotit – na nepříliš kvalitních fotografiích z mobilu je vidět mohutný černý cruiser. Spekuluje se o tom, že půjde o exkluzivní záležitost spíš s vyšší cenovkou.

Nově vyvíjená motorka Jawa 1000 se na trhu každopádně neobjeví dřív než v roce 2014.

autor: pek
Spustit audio