Jedna zásuvka nestačí

22. červen 2010 13:01

Podívejte se okolo sebe. Jsme doslova obklopeni elektronikou. Sedíte-li doma nebo v kanceláři, určitě okolo sebe najdete rádio, CD nebo DVD přehrávač, televizi, počítač a já nevím, co ještě. Stejné je to v autech. I v nich chceme stejné pohodlí jako doma, a tak zapojujeme a připojujeme. Jenže, musíme řešit problém s tím, že v autě máme zpravidla méně zásuvek než doma.

Ačkoli automobilky dnes dbají na perfektní zpracování, může se nám stát, že zvláště u starších aut budeme mít problémy s nepasujícím konektorem.

„Běžné přístroje a konektory, které jsou na trhu, základní potřeby splňují. Pochopitelně ne vždy musejí splňovat nároky na komfort používání,“ upozorňuje Štěpán Jičínský z firmy Bosch.

V současné době není neobvyklé, že potřebujeme v autě připojit navigaci, dobíječku telefonu, hands free, počítač nebo v parném létě nějaký ten větráček či ledničku. V autě však zpravidla najdeme jednu, maximálně dvě zásuvky. A ty nestačí. V takovém případě nezbývá, než si pořídit nějakou rozdvojku. Jejich ceny se přitom pohybují mezi 150 až 200 korunami. V takovém případě bychom měli kupovat pokud možno schválené a homologované výrobky, aby nám auto případně neshořelo. Jakýchkoli zásahů a snahy o pevné připojení spotřebičů do stávající elektrosoustavy auta bychom se pak měli vyvarovat.

„Pokud potenciální zájemce není zrovna odborníkem v elektronice, doporučoval bych návštěvu servisu, kde bych sdělil technikům svoji představu a oni by mi elektroinstalaci upravili - například přidáním elektrozásuvek do míst, kde budu moct přístroje pohodlně používat. Rozhodně bych nedoporučoval amatérské nebo provizorní úpravy auta. To by se vzhledem ke složitosti elektroniky v dnešních vozech nemuselo vyplatit.“

Měli bychom pak vždy pamatovat na to, jaký spotřebič do elektrosoustavy vozu připojujeme. „Přístroj by pochopitelně neměl odebírat větší proud, než pro který je zásuvka a její jištění dimenzováno.“

Elektrický odběr současných přístrojů nebývá zase tak velký, aby nám jejich připojení způsobilo nějaké problémy. Často jich však připojíme až příliš.

V běžných případech by se nemělo stát nic horšího, než že se přepálí příslušná pojistka, kterou je zásuvka jištěna. Problém však může být v tom, že tento napájecí obvod slouží k napájení dalších částí a komponent vozidla, a jestliže to odnese zásuvka připojeného spotřebiče, může současně přestat fungovat jiná elektronika ve vozidle,“ uzavírá Štěpán Jičínský.

Můžeme také připojit spotřebič, který způsobí silné rušení, a auto se začne chovat neočekávaně. Pak je potřeba zjistit, který to je, a jednoduše ho odpojit.

autor: pgj
Spustit audio