Kdy je z přestupku trestný čin?
Já nic, já muzikant. Tak tohle úsloví užívají především ti, kteří chtějí dát najevo, že právě oni nic neprovedli. Leckdy se tak i může zdát, ale často se i v takovém případě můžeme dostat do vězení, a to platí i o našem počínání na silnici. Za přestupky jsou celkem jasně dané sazby, případně body a zákazy řízení. Kdy se ale místo přestupku dopouštíme trestného činu? Na první pohled to může vypadat i na banální případy.
Nikomu se sice nemusí vůbec nic stát a my prostě jenom jezdíme, a to i přesto, že nám byl vysloven zákaz řízení. Tak tomu se říká maření úředního rozhodnutí.
"V paragrafu 171 trestního zákona se dozvíme, že ten, kdo vykonává určitou činnost, například řízení motorového vozidla, ačkoliv mu byla zakázána - dostal třeba soudem vyslovený zákaz řízení nebo zákaz ve správním řízení - tak se dopouští trestného činu, za který mu hrozí trest odnětí svobody až do 6 měsíců nebo peněžitý trest," vysvětluje JUDr. Zdeněk Svátek.
Opět se nikomu nic stát nemusí, řidičský průkaz dokonce máme, ale zase nad námi visí hrozba vězení. Stačí dát si o nějakou tu skleničku alkoholu navíc.
"To je ohrožení pod vlivem návykové látky. Když je řidič podnapilý, má zpravidla větší množství alkoholu v krvi než jedno promile, tak mu potom hrozí trest odnětí svobody až na 1 rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti - nesmí nějakou dobu řídit."
Ano, i v těchto případech může jít o život, ale u dopravní nehody už o ně jde opravdu velmi často.
"Jestliže někdo neposkytl zdravotní pomoc, ačkoliv byla osoba v nebezpečí života, tak může být potrestán odnětím svobody až na 1 rok. Pokud to bylo odborník (lékař nebo zdravotnický pracovník), který je povinen pomoc poskytnout, tak potom se sazba zvyšuje až na 2 roky anebo je možné uložit zákaz činnosti."
A pak jsou to samozřejmě případy, kdy někoho zraníme nebo zabijeme. Na to pak pamatují paragrafy 223 a 224 trestního zákona. Pokud jde o zranění, z judikatury se za trestný čin považuje zranění, které je léčeno déle než 7 dní.
"V případě, že by někdo způsobil druhé osobě těžké ublížení na zdraví, tak sankce je podstatně závažnější - trest odnětí svobody od 3 do 10 let."
A je potřeba také počítat s tím, že v kterémkoli případě lze porušení zákona klasifikovat jako obecné ohrožení, a to potom také hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
"To je skutková podstata, kde zákon požaduje, že byl někdo ohrožen ve větší míře, například nehoda autobusu nebo nehoda na železničním přejezdu. Tam vždy hrozí ohrožení na zdraví nebo na životě většímu počtu lidí."