Kdy se při parkování dopouštíme přestupku?

14. září 2007 13:10

Zaparkovat je stále horší a horší. Není divu aut neustále přibývá. Leckdy se pak dostaneme do situace, kdy nám hledání místa na parkování zabere více času než vyřízení naší záležitosti. Zákon ale naštěstí pamatuje alespoň na chvilkové zastavení, kdy potřebujeme jenom něco nebo někoho naložit a vyložit. Kdy se dopouštíme přestupku a kdy ne?

Přestupku se dopouštíme vždy, když parkujeme nebo i jen zastavíme tam, kde je to zakázáno. V takovém případě nám hrozí pokuta na místě do 2 000 korun a máme to bez bodů. V současné době také smíme stát kolmo k chodníku, a to v případě, že zůstane jízdní pruh pro každý směr jízdy alespoň 3 metry. Ale na chodníku můžeme stát jenom v jednom případě.

"Na chodníku, ať už částečně nebo úplně, je možné zaparkovat pouze v případě, že to umožňuje příslušná svislá dopravní značka. A je jedno, zda budeme parkovat kolmo nebo podélně. To určuje značka," konstatuje dopravní právník Jan Kněžínek.

Kde nesmíme za žádných okolností ani zastavit je místo pro zdravotně postižené.

"Přes novelu, která vstoupila v platnost v srpnu, platí, že na takovém místě smí zastavit nebo stát pouze vozidlo s příslušným označením O1. Změnil se ale postih. Nadále hrozí vysoká pokuta od 5 000 do 10 000 korun, ale byl zrušen přísný okamžitý zákaz řízení."

Ale jsou i jiná vyhrazená místa, především pro firmy.

"Na ostatních vyhrazených místech je možné zastavit na dobu 3 minut. Nesmí být ale omezen ten, pro koho je takové místo vyhrazeno."

Můžeme také zastavit ve druhé řadě, ale ne zaparkovat.

"Zákon umožňuje zastavit ve druhé řadě na dobu nezbytně nutnou, ale musí být zachován jízdní pruh o šířce 3 metry pro každý směr jízdy a nesmí být ohrožena bezpečnost provozu."

To ale neznamená, že takhle zastavíme a odskočíme si třeba rychle něco koupit.

"V tomto případě se už nejedná o neprodlené naložení nebo vyložení nákladu či nastoupení nebo vystoupení osob. Takže už se jedná o přestupek."

autor: pgj
Spustit audio