Když si policista řidičák nechá

8. prosinec 2006 13:00

Odborníci na dopravu si mnou ruce, mrtvých na našich silnicích ubývá. Příčítají to zpřísnění postihů od poloviny roku a také bodovému systému. Řidiči si ruce nemnou, řidičských průkazů totiž ubývá. Ano, nejeden z nich už doplatil na jeden z desítek přestupků, za který lze vyslovit zákaz řízení. Nemluvě o těch, kteří až příliš rychle nasbírali 12 bodů, a teď chodí pěšky. Za nejzávažnější přestupky, například za alkohol, můžeme o řidičák přijít hned. Prostě nám ho policista zadrží a je jen na nás, zda zavoláme manželku nebo taxíka, aby nás dopravil tam, kam jsme původně směřovali. Co bude následovat?

Policista má jasně danou povinnost.

"Policista musí hned následující pracovní den učinit oznámení na registr řidičů, kde příslušný úřad zaznamená, že došlo k zdržení řidičského průkazu a současně zadržený řidičský průkaz je postoupen obecnímu úřadu příslušnému podle místa zadržení řidičského průkazu," konstatuje JUDr. Jan Kněžínek.

Ostatně, lhůty jsou stanovené na všechno.

"Zákon předpokládá, že správní úřad povede správní řízení o dalším zadržení řidičského průkazu až do doby pravomocného rozhodnutí o tom skutku, kterého jste se dopustil a je stanovena 5 denní lhůta pro zahájení správního řízení."

Takže, když do 5 dnů správní řízení nezačne, dostaneme řidičák zpátky?

"Ne, tak to není. Řidičský průkaz zůstává zdržen po celou dobu až do doby ukončení řízení, protože 5 denní lhůta je pouze pořádková a není propadná."

Tak si počkáme na neoblíbený dopis s pruhem, ale najdou se tací, kteří si řeknou, že to bez nich nejde. Jde.

"V případě, že se nedostavíte, tak samozřejmě správní řízení může proběhnout i bez vaší přítomnosti. Existuje totiž institut fikce doručení a písemnost se považuje za doručenou, i když ji nepřevezmete, 10. dnem od uložení."

Prostě bude rozhodnuto o nás bez nás.

"Správní orgán může pokračovat i bez vaší přítomnosti, protože v tomto případě jste se k tomu postavil negativně a správní orgán to zohlední v případě vydávání konečného rozhodnutí. Bezesporu věc může projednat i bez vaší přítomnosti."

Vyřešení přestupku ovšem nějakou dobu trvá. Po celou dobu tedy řídit nemůžeme a budeme-li uznáni vinými, dostaneme nakonec ještě zákaz řízení. Ale jedna útěcha tady je.

"Podle zákona se doba zadržení řidičského průkazu započítává do uloženého zákazu činnosti. Znamená to tedy, že zákaz činnosti se fakticky zkracuje o dobu zadržení řidičského průkazu. Je-li uložen na 6 měsíců, ale 3 měsíce už byl zadržen, tak zákaz činnosti trvá pouze 3 měsíce."

V některých případech nám řidičský průkaz není zadržen, ale nakonec dostaneme zákaz řízení, ať už za jediný přesupek nebo v rámci bodového systému. Pak jsme vyzváni abychom řidičský průkaz do 5 dnů odevzdali.

"Neodevzdání řidičského průkazu je přestupkem, za který lze uložit pokutu až do výše 30 000 korun."

Ostatně i kdybychom si ho při vysloveném zákazu řízení nechali a spoléhali na to, že policistu při případné kontrole převezeme hrozí nám kromě vysoké pokuty ještě něco navíc.

"V takovém případě se dopouštíte trestného činnu maření výkonu úředního rozhodnutí v jednočinném souběhu s trestným činnem řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění. Hrozí vám až jeden rok vězení, zákaz činnosti až na 10 let a případně i peněžitý trest."

autor: pgj
Spustit audio