Kombinézu na motorku neperte!

27. říjen 2010 13:00

Stejně jako chce motorka před zimou určitou údržbu, i oblečení je vhodné vyčistit, vysušit a promazat, aby nám v nové sezóně opět dobře sloužilo. Všem motorkářům proto teď nabízíme pár dobrých rad.

Termín „zazimování“ oblečení na motorku odborníci neznají. Nejedná se o nějaké zazimování, ale o zcela běžnou údržbu.

„Pojem zazimování oblečení na motorku může být trochu zavádějící, protože to až tak nesouvisí se zimním obdobím, ale s běžnou údržbou, kterou oblečení potřebuje. Například koženou kombinézu – za předpokladu, že během roku nebyla promočena – byste měli ošetřit dvakrát do roka.“

Například mušky čistíme po každé vyjížďce, a to zásadně mýdlovou vodou a hadříkem. Dbejte na pečlivé a úplné vysušení oděvu. Pozor, nesmí být prudké! Potom je třeba kůži pečlivě promazat.

„Indulonu nedoporučuji kvůli výslednému vzhledu kůže. Přípravky ve spreji žádné zázraky nedokážou, pouze nám ulehčí práci. Nejlepší je kůži poctivě promastit hadříkem. Používejte přípravky určené na čištění kůže, na kterých je uvedeno, že jsou neutrální.“

Po promazání nechte namazaný kožený oděv volně viset 24 hodin a potom ho vytřete do sucha. Ti, kteří mají textilní oblečení, ho na konci sezóny prostě vyperou. Předtím samozřejmě vytáhnou vnitřní chrániče, výztuhy a termovložky.

„Textilní věci je možné prát v ruce obecně do teploty 40 °C. V žádném případě je neperte v pračce. Ideální je namočit oblečení ve vaně, kde se nechá takzvaně odpučet. U textilních věcí je možné použít kartáček a za pomoci běžného prášku na praní oděv očistit. Potom ho samozřejmě nechte uschnout.“

Kombinované motocyklové oděvy textil-kůže jsou bohužel na údržbu o něco náročnější. Majitelé musí zvolit kombinaci obou zmiňovaných postupů. Nejpohodlnější je pochopitelně svěřit tuto práci profesionálům.

„Rozdíl se dá přirovnat k tomu, když si někdo poctivě napastuje auto ručně na zahradě, nebo ho dá k profesionálům do servisu, kde mají speciální průmyslové přípravky a strojovou leštěnku. Uživatel si auto samozřejmě může vyčistit a ošetřit dostatečně a funkčně, ale od profesionálů bude výsledek vždy o trochu lepší.“

Specialisté si pochopitelně svou práci naúčtují. V případě kožené kombinézy počítejte s částkou okolo1.500 korun.

Motorku umyji, dopřeji jí základní servis a hodím přes ni nějakou pokrývku, aby se na ni v garáži neprášilo. Potom ošetřím kombinézu speciálními přípravky,“ říká motorkář Tomáš Kašpar.

Pak už jen zbývá pověsit oděv do skříně, kde bude čekat na teplé počasí.

autor: pek
Spustit audio