Koupit levný alkotester je hloupost
Každé malé dítě ví, že v Česku je oficiálně nulová tolerance k alkoholu za volantem. Pokud by vám policie přišla byť na malé pivo nebo na sklenku vína, hrozí za to pokuta až dvacet tisíc korun. Když bude správní úředník pes, sebere vám za to až na rok řidičský průkaz. Řídit jinak než bez alkoholu v krvi prostě v Česku zavání průšvihem.
Přestože se nulová tolerance k alkoholu v praxi vlastně nedodržuje, protože policisté s ohledem na odchylku měření a na takzvanou přirozenou hranici alkoholu tolerují až hodnotu 0,24 promile, kvůli zbytkovému alkoholu už skončila řada řidičů špatně, a právě proto byste měli zvážit, jestli se nevyplatí pořídit si takzvaný alkotester.
„Tester by měl mít náustek, měl by jít kalibrovat a měl by být od firmy, která je schopná zajistit servis a jeho kalibraci,“ říká Lucie Kotschová, expertka na alkotestery z kalibrační laboratoře Elmes. Kalibrace, která vyjde zhruba na 400 korun, by se měla dělat každý půlrok nebo po 300 měřeních – podle toho, co nastane dřív. Češi to ke své škodě podceňují.
„Zařízení potom nemusí měřit zcela přesně, takže řidič může usednout za volant v domnění, že už nemá v krvi alkohol, ale při policejní kontrole by ho ještě nadýchal. Může se také stát, že pokud do testeru vdechnete větší koncentraci alkoholu, tak nekalibrované měřidlo může být natolik rozhozené, že se může čidlo spálit. Nakalibrovanému měřidlu by to však neublížilo,“ dodává Kotschová.
Podle policie je důležité, že alkotester ukáže nulu
Český trh je bohužel zaplavený levnými alkotestery, které nejenže nejdou kalibrovat, ale ani moc neměří. Podle šéfa dopravní policie Leoše Tržila to však až tak nevadí. Podle něj je důležité, že se shodnou v tom, že ukážou, když má člověk nulovou hladinu alkoholu.
„To je podle mě důležité. Pokud jeden tester ukáže hodnotu 0,28 a druhý 0,3, tak je to podle mě irelevantní, protože to značí, že určité množství alkoholu v krvi stále je. Důležité je, když se na displeji ukáže nula,“ komentuje Tržil. Lucie Kotschová však oponuje: „Mám zkušenost s mnoha detektory alkoholu, které ukázaly nulu, ale i přesto byla zjištěna koncentrace 0,2 promile.“
Pokud máte hluboko do kapsy, tedy nejste ochotni utratit za alkotester minimálně dva tisíce korun, což je hranice, od které už seženete solidní výrobky, kupte si prý raději trubičky. Seženete je za pár stovek na internetu. „Raději bych si koupila trubičku, u které sice nevím, kolik mám alkoholu v krvi, ale vím, že tam nějaký je,“ uzavírá Kotschová.
Trubičky mají omezenou dobu trvanlivosti, ale na rozdíl od levných alkotesterů je na ně spoleh.