Lékárničky z Kocourkova platí!
Na počátku roku si milióny motoristů musely koupit novou autolékárničku a přesně po 199 dnech je jim na nic. Ministerstvo totiž tak trochu v tichosti změnilo vyhlášku, která poněkud změnila to, co v lékárničce být musí. Přitom se už nějakou dobu vědělo, že požadavky na její výbavu jsou v rozporu s tím, co praxe vyžaduje.
Nelekejte se, nebudeme muset kupovat novou lékárničku jako na přelomu roku. Ministerstvo dopravy pouze upravilo obsah stávajících autolékárniček a pro nás motoristy se prakticky nic nemění. Z povinného obsahu od dnešního dne vypadly dvě položky – resuscitační maska a návod první pomoci. Právě onen list papíru s předlouhým textem byl jednou z kritizovaných věcí, protože například v noci a za deště opravdu nikomu nepomůže. Navíc byl velmi složitý.
„I když bude na billboardu napsaný celý postup resuscitace, řidič je sice schopen to přečíst, ale vůbec neví, co se tam píše,“ upozorňoval Marek Hylebrand ze středočeské záchranky.
Přesto je zrušení povinnosti návodu v lékárničce poněkud diskutabilní. Určitě stálo za to se nad jeho podobou zamyslet, jako to například udělali na sousedním Slovensku, kde je v plastové fólii zpracován obrázkovou formou, což ve stresové situaci dokáže pomoct i laikovi. Největší humbuk se ovšem spustil ohledně resuscitačních masek. „Maska totiž výrazně prodlužuje interval mezi masáží srdce a umělým dýcháním.“
Testy dále ukázaly, že prakticky polovina laiků masku nedokáže složit a použít ani v klidu, natož ve stresu při nehodě. Vyhláška se ovšem připravovala dva roky předtím, než vstoupila v platnost, tedy už v roce 2008.
„Ke konci roku 2010 přišla nejdřív evropská a potom i česká resuscitační rada s novými pravidly pro resuscitaci. Ta dávají větší váhu masáži srdce před dýcháním z úst do úst. Tedy o 1,5 roku později, než jsme měli vyhlášku sepsánu, se objevily první informace o tom, že bude kladen větší důraz na masáž srdce než na umělé dýchání,“ vysvětluje další důvod pro rušení povinné resuscitační masky Jakub Ptačinský z ministerstva dopravy.
Maska je tedy laikovi k ničemu. V lékárničce ji tedy můžeme mít i nadále, ale už to není povinné a za její absenci nemůžeme dostat pokutu. Nové lékárničky však nelze zcela zatratit kvůli chybnému rozhodnutí o části obsahu. Například kvalita nůžek a dalších materiálů výrazně vzrostla, i když odborníci i v našem testu lékárniček upozorňovali na kvalitu obvazových materiálů.
„Na tržné rány, které jsou u dopravních nehod běžné, bych místo savého materiálu doporučil použít raději nějaký kus látky, například košile, který je daleko pevnější a savost materiálu je větší než u přiložených vzorků,“ konstatoval po testu Motožurnálu záchranář Alan Ryba.
Kvalita obvazů však nikoho zatím netrápila, netrápí a vypadá to, že ani trápit nebude. „V rámci připomínkového řízení a revize lékárničky jsme požádali ministerstvo zdravotnictví, aby se vyjádřilo i ke zbytku obsahu. Bylo nám řečeno, že zbytek je nadále platný, takže žádné další změny v obsahu lékárniček nečekáme,“ dodává Jakub Ptačinský. Doufejme, protože měnit obsah lékárniček co půl roku by byl opravdu Kocourkov.