Lyže na dno kufru a přivázat!

10. únor 2012 15:50

Odjezd na dovolenou bývá někdy divočejší, než si původně plánujeme. Vyráží se zpravidla později, než se mělo, a není výjimkou, že se před cestou ještě pohádáme o tom, co s sebou vezmeme, a co ne. Není divu, že v odjezdové vřavě často zanikne, jak je nesmírně důležité, aby se věci skládaly podle určitých pravidel. Jejich nedodržení může znamenat, že vás lyže, hůlky, sáně nebo lyžařské boty v případě prudkého zastavení smrtelně zraní.

Lyže a snowboardy byste měli ideálně vozit na střeše ve speciálních držácích nebo v boxu. Nepodceňujte ani jejich pečlivé upevnění. Řeč je zejména o těch z vás, kteří lyže do svého střešního boxu jen tak pohodí, aniž by je uchytili přezkami pevně spojenými s nosníky. Pokud lyže přivázané nebudou, protrhnou plastový obal boxu a vyletí ven, což může být problém pro vozy jedoucí před vámi.

Přesně to samé se pochopitelně odehraje i s neupevněnými lyžemi v kabině, akorát budete ohroženi bezprostředně vy sami. Řeč není jen o lyžích, v případě nárazu budou vpřed cestovat všechny předměty: hůlky, sáně, boty, batohy i třeba termoska s pitím.

„Lyže nijak upevněné, jen položené na složených opěradlech zadních sedaček, při nárazu vystřelily a rozbily termosku, která byla v držáku po pravé ruce řidiče. Kdyby to nebyla figurína, ale skutečný řidič, byl by opařený,“ popisuje Andreas Ratzek, technik německého automotoklubu ADAC.

V 50kilometrové rychlosti vás mohou předměty v autě zabít

Ve zkušebně otestovali, jak to vypadá, když auto s nesprávně uloženým nákladem narazí v 50kilometrové rychlosti do pevné překážky. „Kdyby se lyže uložené uprostřed vyhnuly jen trochu ze své dráhy, znamenalo by to pravděpodobně smrtelné zranění pro krk nebo hlavu cestujících. Také náraz sáněk a lyžařských bot do opěradla sedačky by pravděpodobně skončil vážným zraněním. Při nehodě v pouhé padesátce totiž naráží dvoukilová bota do opěradla váhou okolo 75 kilogramů,“ vysvětluje technik.

Podobně také batohy prolétly kolem cestujících a roztříštily čelní sklo. Při ukládání zavazadel na zimní dovolenou byste tedy měli dbát na to, aby těžké věci byly jednak co nejníže a také pořádně zabezpečeny.

„Pokud se budete vydávat na cestu a zimní výbavu nebudete dávat do střešního boxu, což je pro vás jako pro posádku zdaleka nejnebezpečnější, rozhodně nepodceňujte svázání nákladu. Lyže a hůlky svažte dohromady a pak ještě upevněte do ok na dně kufru. Přivažte také sáně. Boty s batohy zabezpečte, tak aby se nemohly pohnout a vystřelit dopředu. Třeba je dejte na podlahu za svá sedadla. Energie, kterou naberou při nehodě, je pro vás v autě nebezpečná. V některých případech až smrtelně,“ uzavírá Andreas Ratzek.

Podceňování upevnění zavazadel může dopadnout smutným paradoxem. Vždyť konstrukce dnešních aut umožňuje připoutaným cestujícím přestát náraz v padesátikilometrové rychlosti bez následků. Proti tomu neupevněný náklad je už v pouhé padesátce může zabít.

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: pek
Spustit audio