Mezinárodní řidičák je při půjčení motorky v zahraničí výhodou

13. červen 2012 13:00

Doba dovolených začíná a spousta z vás je bude trávit někde u moře. Třeba už jste zkusili, nebo zatím jen přemýšlíte o tom, že byste si letos už konečně půjčili motorku nebo skútr a prozkoumali okolí. Je to výrazně levnější než auto a v horkém počasí navíc i příjemnější. Hlavně ve středomořských letoviscích jsou půjčovny na každém rohu. Některé jsou seriózní, jiné už méně.

Zájem o půjčení motorky nebo skútru na dovolené u českých turistů každým rokem stoupá. Někomu stačí malý skútr, jiný by rád něco silnějšího pro dva. Zatímco skútr můžete řešit až na místě, velkou motorku nebo čtyřkolku je dobré rezervovat s předstihem.

„Kdo by chtěl nějakou speciální motorku, například enduro, harleye nebo motorku vyšších kubatur, měl by si ji rezervovat prostřednictvím své cestovní kanceláře, protože půjčovny jich většinou mají jen několik kusů,“ říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.

Další možná komplikace může nastat u řidičského průkazu. Ne všem půjčovnám totiž stačí český řidičák. „Z hlediska práva by v zemích Evropské unie měl stačit český řidičský průkaz, ale z našich zkušeností víme, že je lepší, když máte mezinárodní řidičský průkaz. Jednak je lepší pro komunikaci s policií, ale také s půjčovnou,“ informuje Papež.

Dvakrát čti a jednou podepisuj

Pokud už máme motorku vybranou, může se podepsat smlouva o pronájmu. Tady se však nevyplatí spěchat. „Pečlivě si prohlédněte zapůjčované vozidlo a sebemenší poškození zapište do smlouvy. Nezřídka se totiž stává, že při vrácení vozu budou tyto škody připsány, jak se říká, na váš účet,“ varuje Papež.

Zároveň je dobré všímat si na smlouvě věcí týkajících se pojištění a také spoluúčasti při nehodě. Jestliže je administrativa za vámi, můžete vyjet. I když kolem vás jezdí místní jako o závod a bez helmy, nenechte se tím zlákat a předpisy dodržujte!

„Pro místní policii jste jako turista a cizinec snadná kořist. Odchytávají vozidla z půjčoven a také turisty na mopedech a snaží se najít nějakou závadu, aby vám mohli udělit pokutu. Helmu tedy v každém případě používejte, pokud ji pravidla předepisují, a nevšímejte si místních, kteří jezdí bez helem,“ doporučuje Papež.

Za půjčení malého skútru v okolí Středozemního moře zaplatíte od 15 do 30 eur za den, u velkých motorek cena začíná na 50 eurech. Pokud jedete s cestovní kanceláří, nebojte se zeptat vašeho delegáta. Jistě zná místní poměry a dobře vám poradí.

autor: bob
Spustit audio