Mladý alkohol
Alkohol je metla lidstva a řidičů zvlášť. Tak to je bohužel stále pravda pravdoucí a přestože se něco málo zlepšuje, pak pořád na našich silnicích umírají naprosto zbytečně nevinní lidé jenom proto, že někdo jiný měl pocit, že může bezpečně řídit, přestože pil alkohol. I když v loňském roce zemřelo na následky nehod zaviněných alkoholem o 17 lidé méně než v roce předchozím, pořád je číslo 42 hodně vysoké. A velkou měrou se na tom podílejí mladí lidé, zvláště o sobotní noci při cestách z diskoték. Ostatně není měsíc, abychom o podobné nehodě neinformovali. Jak je ale přesvědčit, že po vypití pár piv nebo panáků by rozhodně za volant sedat neměli? Nejlépe o tom neustále mluvit.
Mladí lidé si jen velmi neradi nechávají poradit od dospělých a raději si musí sáhnout na horká kamna, aby pochopili, že skutečně pálí. Bohužel, v případě řízení auta pod vlivem alkoholu to může být draze vykoupená zkušenost.
"Vyšetřovali jsme dopravní nehody, při kterých úplně nevinně zemřely celé rodiny. Mladík v cizím autě do nich narazil zezadu a celá rodina zemřela na místě - to není jen ojedinělý případ. Když umře třeba rodičům syn, který požil alkohol, tak to není konec tragédie, ale teprve začátek, protože potom s tím musí rodina žít," říká záchranář Petr Kameník z Pragomediky,
Podle něj mladí řidiči většinou vůbec nemají tušení, jak se mění reakční schopnost opilého řidiče.
"Hlavně takový řidič bohužel ztrácí jakékoliv zábrany. Lidé, kteří mají v krvi nad 1,5 promile alkoholu, tak je to většinou životohrožující jízda. Obecně platí, že opilý řidič má pocit, že se mu nemůže nic stát a často to odnesou lidé, kteří alkohol nepožili."
Ačkoli mladí řidiči do 25 let loni způsobili jen 5 procent nehod, pak zavinili čtvrtinu z téměř 7000 nehod pod vlivem alkoholu a podle statistik jsou mezi nimi i 13leté opilé děti, sedící za volantem. Nejvíce se tyto nehody stávají v sobotu v noci a nad ránem, logicky cestou domů z diskotéky a právě na tento krizový okamžik se už pátým rokem zaměřuje kampaň Besipu Domluvme se. Jejím hlavním cílem je, aby se mladí lidé domluvili a jeden z nich během večera nepil alkohol a ostatní bezpečně dovezl domů. Projekt podporuje Český rozhlas 1 - Radiožurnál a pro někoho možná překvapivě také Fórum zodpovědných výrobců lihovin. Důvody vysvětluje David Binar.
"My chceme, aby lidi pili zodpovědně, dávali pozor a nepřeháněli to, protože problematické pití je pití bez nějakého omezení - příliš mnoho a příliš často. Když se nějaký mladík opije a zabije sebe a další tři lidi, tak nás to samozřejmě poškozuje, a to i přesto, že my nemůžeme za to, že mu alkohol někdo prodal."
Letos se kampaň zaměřila především na mladé návštěvníky koncertů populárních skupin Divokej Bill a Chinaski, jak prozrazuje koordinátor projektu Domluvme se Martin Gebauer.
"Kampaň probíhá nenásilnou formou. Lidem nikdo nic nevnucuje, ale je jim nabídnuta možnost, aby se rozhodli, jak s životem naloží. Tomu hodně napomáhá fakt, že jim právě jejich idol řekne, aby si šli dýchnout a oni jdou a dýchnou si. Myslím si, že v poměrně významném procentu z návštěvníků tato myšlenka zůstane."
A to by bylo dobře, protože jak díky několikaleté práci záchranáře ví Pater Kameník: "Můžu říct, že na světě asi není nic zbytečnějšího co způsobí víc bolesti než alkohol za volantem."
A jak projekt Domluvme se vypadá v praxi? To si poslechněte ve zvukové podobě...