Modrý maják – odznak papaláše
Málokdo chce ztrácet svůj čas na cestě. Proto tolik z nás jezdí po dálnici rychleji, než se má. A pokud jsou někde policisty nebo kamerami nestřežené pruhy pro autobusy, krátí si řada z nás cestu i tudy. Zatímco my, běžní řidiči, jsme za každé takové jednání postiženi, ministři si dají na auto maják a je po problému.
Ano, s blikajícím modrým majákem má vůz právo přednostní jízdy. Zjednodušeně řečeno – ostatní se musí klidit z cesty. V demokratických zemích si tuto výsadu odhlasovali pro záchranné složky. U nás si na auto může dát modrý maják i člen vlády.
„Mimo jiné mohou modrý maják při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštní povinnosti používat prezident republiky, předseda Poslanecké sněmovny nebo Senátu, členové vlády a tak dále,“ vyjmenovává dopravní právník Jan Kněžínek. Okruhu vozidel, která mohou používat modrý maják, se podrobně věnuje zákon o silničním provozu v paragrafu 41 a dále nařízení vlády číslo 110 z roku 2001. V něm se mimo jiné dozvíte, že majáku mohou jmenovaní použít při plnění „zvláštních povinností“.
„Tady jde v podstatě o to, že člen vlády, jako ústavní činitel, nemá standardní pracovní dobu a nemá ani standardní pracovní náplň, takže v těchto případech bude vykládán extenzivně, to znamená, že bude chápán obšírněji,“ doplňuje Kněžínek.
Pokud tedy zjednodušíme to, co jsme slyšeli, tak práce členů vlády je natolik různorodá, že de facto cokoliv může souviset se zvláštními povinnostmi. Vzpomeňte, jak před třemi lety jel Mirek Topolánek do Brna na tenis. Podle Vojtěcha Razimy, šéfa sdružení Acta non verba, ale Topolánka trumfnul Jiří Besser, který v lednu vyrazil do berounského medvědária pogratulovat huňáčům k jedenáctým narozeninám.
„My jsme vyzvali ministra kultury, aby se za to veřejně omluvil, a to tím způsobem, že desetkrát napíše: Nemám jezdit krmit medvědy se zapnutým modrým majákem. A aby tuto omluvu ještě doplnil drobnou esejí na téma: Proč ministr kultury v demokratickém státě v době hlubokého míru nepotřebuje modrý maják. Pan ministr naši výzvu ignoroval. Nám se podařilo přistihnout ho ještě jednou, jak parkoval se svým služebním vozem s modrým majákem na střeše před berounskou čistírnou. Myslíme si, že zrovna ministr kultury u nás nepotřebuje maják,“ podotýká Razima.
Názor sdružení Acta non verba ale vůbec nekoresponduje se zákonodárci. Podle našich informací neexistuje ani náznak nějakého tlaku na zpřísnění nebo úplné zrušení vládních majáků.
„Protlačit se nám zřejmě nepodaří nic, ale budeme soustavně upozorňovat na každý případ zneužití modrého majáku politiky, který se nám podaří dobře zdokumentovat,“ říká Vojtěch Razima. Boj proti majákům vede nejen z pozice šéfa sdružení, ale i tak trochu soukromě.
„Osobně, když vidím papalášské modré majáky, se jim snažím překážet v cestě. Ale nemůžu říct, že bych k tomu mohl své spoluobčany vyzvat, protože to odporuje zákonu,“ přiznává Razima.