Mouchy a ptačí trus co nejdřív omýt!

14. červen 2011 09:28

Možná máte auto jako spotřební věc a tak se k němu také chováte – jinými slovy o nějaké nadbytečné péči nemůže být řeč. Je, anebo není „nadbytečnou péčí“ i mytí vozu? Posuďte sami, nicméně specialisté tvrdí, že zbytky hmyzích těl anebo asfaltu vám každou minutou své přítomnosti ničí lak.

Najdou se řidiči, kteří své čtyřkolové plechové oltáříky nábožně obíhají s hadicí a jelenicí každou neděli. Jiní extrémisté si zase myslí, že špína tvoří určitou ochrannou vrstvu a auto nemyjí. To je však hluboký omyl.

„Hmyz je tak agresivní, že dokáže prožrat lak až na plech vozu,“ varuje Miroslav Hach z firmy Centrum ručního mytí ASR Desing, a jak dodává, podobně agresivní je i ptačí trus: „Ptačí trus je dobré odstranit ihned vlhkým hadříkem a nenechávat ho tam déle než 24 hodin. To je tak agresivní látka, že lak opravdu prožere až na plech a potom už s tím nejde nic dělat ani v lakovně.“

Pokud chcete, aby vám lak dlouho vydržel, musíte se o auto starat. Odborníci samozřejmě doporučují profesionální péči. „Měl bych k tomu použít patřičnou kosmetiku, v první řadě ekologickou, protože jinak si mohu vážně poškodit například trávník na zahradě. Některé činnosti bych raději přenechal odborníkům.“

Jde například o voskování karosérií, které vyjde obvykle na dva až tři tisíce korun. „Navoskováním vozu vytvořím na laku vrstvu, která ho chrání proti asfaltu, ptačímu trusu a hmyzu.“ Miroslav Hach mezi řečí zmiňuje zajímavou novinku jménem skelný kabát. Auto projde dvoudenní kompletní očistou karosérie a následnou aplikací několika vrstev vosku. Cenově jde bohužel o značně náročnou záležitost – účtenka se může vyšplhat až na 15 tisíc korun. Lak je však minimálně rok a půl pod stálou ochranou proti agresivním nečistotám a navíc se bude po celou dobu snáze udržovat.

Tuto luxusní péči o lak si většinový motorista nedopřeje, musí si vystačit s myčkou nebo kyblíkem. „Do myčky samozřejmě jezdit můžete, ale osobně doporučuji ruční mytí, protože se nepoškozuje karosérie vozu. Po pár mytích v myčce je lak vozu zašedlý a vyšisovaný,“ říká Miroslav Hach a hned radí recepty z praxe: „Auto nejdříve opláchneme, nemyjeme ho za sucha. Potom použijeme šampón a houbu. Pro odstranění hmyzu existuje přímo určená kosmetika, kterou na karosérii naneseme houbičkou, necháme chvíli působit a potom opláchneme čistou vodou.“

Auto se myje od střechy dolů, kola a podběhy jsou na řadě jako poslední. Pokud je to možné, používáme teplou vodu, která si se špínou lépe poradí. „Auto potom osušíme jelenicí a jednou za čas bychom ho měli navoskovat,“ uzavírá Miroslav Hach. Výhody vosků už jsme zmiňovali. Celý vůz není nutné mýt každý týden, zbytky hmyzu trusu a asfaltu oplachujte ihned. Ideálně speciální autokosmetikou. Dostanete ji na některých myčkách, pumpách a v prodejnách autopříslušenství.

autor: pek
Spustit audio