Mráz nás letos nezaskočí, shodli se řidiči
Kolik z vás se nechalo uchlácholit dosavadním teplým prosincem? A kolik z vás bude zaskočeno, až udeří skutečná zima? To jsme zkoumali celý minulý týden v naší anketě, ve které jsme se ptali, jestli i v tomto nezvykle teplém počasí vozíte v autě zimní výbavu, tedy i škrabku na čelní sklo.
Anketa natočená mezi řidiči na parkovišti před supermarketem jen potvrdila výsledky hlasování z internetu, ve kterém dala naprostá většina z vás najevo, přesně 92 procent, že námraza je zaskočit nemůže, protože si škrabku vozí stále s sebou.
Co myslíte, jaký je nejlepší způsob očištění čelního skla od námrazy? „Důležité je námrazu rozmrazit chemicky a potom si na ni vzít kvalitní škrabku – těch s ocelovými planžetami se bát nemusíte, protože sklu neublíží,“ radí Milan Vrba, zkušený prodejce autopříslušenství z prodejny AutoShop.
„Důležitá věc je sklo nejprve chemicky rozmrazit a potom námrazu sundat škrabkou. Nebojte se škrabek s ocelovými planžetami, ty sklo nepoškrábou.“
Poslouží i škrabka za dvacku
Auto čistíme nastartované, s větráním nastaveným na skla, což celý proces urychlí. Tím nejdůležitějším nadále stále zůstává pořádná škrabka. Nejoblíbenější je plastová, která vyjde zhruba na dvacet korun. „Je to jednoduchá škrabka s ocelovou, nebo plastovou planžetou určená ke škrábání ledu. Dále je tu škrabka vybavená gumovou planžetou, pomocí které můžete utřít zbytky rozmrazovacího prostředku,“ popisuje jednotlivé výrobky prodejce Vrba.
Za zhruba 70 korun dostanete škrabky s integrovanou rukavicí a za 150 korun je škrabka kombinovaná s teleskopickým smetáčkem, který pomůže vyčistit sklo i u velkých aut.
Pamatujte také na řádné a důkladné očištění prostoru kolem kloubů stěračů. Řidiči to totiž často podceňují a nechávají tam sníh nebo zbytky ledu. „Většinou to nekončí dobře, protože se stěrač může pohnout jinak, nebo může přeskočit na otočném čepu a potom se stěrače mohou i potkat. Může se také spálit motor stěračů nebo zničit kompletně celý mechanismus,“ uzavírá Milan Vrba.