Na doplnění tekutin je nejlepší čistá voda
Klíče, doklady od auta a láhev s pitím. To by měl mít dnes povinně u sebe každý řidič. Tenhle skutečně horký den je velmi náročný pro všechny lidi, ale řidiči se unaví rychleji a je u nich větší pravděpodobnost, že dojde k mikrospánku. Oddálit ho může pravidelné popíjení nealkoholických nápojů.
Doporučení odborníků je jednoznačné: pijte ještě před tím, než pocítíte žízeň. Díky tomu se tělo může bránit dehydrataci.
„Pití je velice důležité. Pocení je hlavní termoregulační mechanismus, kterým se teplo ztrácí z těla. V přehřátém prostředí tedy může být pocení výrazné a ztráta tekutin může dosáhnout až jednoho litru za hodinu. To se samozřejmě musí nahradit,“ vysvětluje docent Miloslav Fraňek z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Ideální pro osvěžení je studený čaj. „Ten je z hlediska tonicity nápoje ideální. Ne každý je však zvyklý na studený čaj, takže pokud se nejedná o výjimečnou situaci, lze ho nahradit minerální nebo obyčejnou pitnou vodou.“
Slazený nápoj prokládejte neslazeným
Čistá voda však nemusí být pro některé lidi akceptovatelná. Výrazně oblíbenější jsou slazené nápoje, které dodávají i určité množství energie. Vrchní nutriční terapeutka pražské Thomayerovy nemocnice Tamara Starnovská nabízí ještě jednu možnost.
„Vhodné je střídat dva druhy nápojů. Pokud jedu delší cestu, je lepší doplňovat tekutiny popíjením neslazeného nápoje a mezi tím se občas napít slazeného. Ideální jsou mírně nahořklé nebo nakyslé nápoje,“ doporučuje.
Paradoxně nejhorší v tomto horkém počasí je, když si řidič myslí, že s klimatizací v autě mu nic nehrozí. To je však omyl. Právě kvůli klimatizaci je potřeba myslet na pravidelný přísun tekutin víc než v autě, kde se jen větrá.
„Jestli auto má klimatizaci, pocit žízně je daleko menší a řidič ani posádka si to neuvědomují. Ovšem i beztak však musejí pít. Klimatizace navíc vysušuje okolní prostředí, takže je náročná na příjem tekutin,“ dodává Starnovská.
Vyhněte se nápojům obsahujícím kofein
Jakým nápojům se za volantem raději vyhnout? Asi nepřekvapí, že kávě a všem nápojům s kofeinem. V tomto horku však nejen proto, že pouze krátkodobě zvyšují výkon organismu, zároveň totiž výrazně ovlivňují i hydrataci.
„Kofein vede k odvodnění organismu neboli ho nutí, aby se zbavil tekutin. Tím prohlubuje stav nedostatečné hydratace a káva v tomto smyslu není nápojem. Pokud člověk navíc není dostatečně napojen potřebným množstvím tekutin, jeho pozornost výrazně klesá,“ uzavírá Starnovská.
Protože každý řidič by měl umět držet volant pouze jednou rukou, když například řadí, neměl by mít problém napít se za jízdy. Ostatně zákon to nijak neupravuje. Ovšem v případě, že budete třeba otevírat láhev a kvůli tomu dojde k nehodě, čeká vás minimálně pokuta za nevěnování se řízení.