Na horka za volantem se dobře připravte!

29. červen 2012 13:00

Rtuť teploměru pomalu stoupá a spolu s ním i cestovní horečka. Děti už mají v kapse vysvědčení, a tak se mnohé rodiny vydávají na cesty. Ať už po vlastech českých nebo rovnou někam na dovolenou do zahraničí. Každopádně dnes se na silnicích dá čekat opravdu hodně aut. Kdo nemá v autě klimatizaci, měl by raději odjezd nechat na pozdější hodinu.

30stupňové teploty totiž výrazně ovlivňují schopnost řidiče soustředit se. Co se vlastně v těle člověka odehrává, prozrazuje doktor Miloslav Franěk z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Když je člověku větší teplo, dochází k roztahování cév v kůži na periferii. Při mimořádně vysokých teplotách může až třicet procent srdečního výdeje protékat těmito periferními cévami. O 30 procent tak je sníženo zásobování mozku, kosterních svalů a všech dalších orgánů,“ vysvětluje. „Mozek v případě vysokého tepla dostává mnohem méně živin a kyslíku, což je u řidiče značný problém.“

Pokud přesto musíme jet autem bez klimatizace, měli bychom častěji zastavovat a hodně pít, aby nedošlo k dehydrataci. Při jízdě nezbývá než větrat.

„Dokonce i horký vzduch z venku, který na nás fouká, je mechanismus, který tělo ochlazuje,“ říká lékař. „Svůj význam mají i stínítka na oknech, která brání přímému slunečnímu světlu. Pokud jsou teploty opravdu vysoké, doporučuji být co nejméně oblečený, hodně pít a zvládnout cestu co nejrychleji.“

Lepší je možná vyrazit až navečer, kdy jsou i silnice volnější. Horko v kombinaci s hustým provozem totiž lehce může vést k nehodě. Výhodu mají majitelé aut s klimatizací. I s tou je však podle Karla Pánka z BESIP potřeba umět pracovat.

Pozor na klimatizaci, může být zrádná

„Rozhodně není dobré vnímat klimatizaci jako chladicí nástroj, ale jako možnost regulace teploty v kabině auta. To znamená nesednout do vozidla a nezapnout klimatizaci na nejnižší teplotu, ale snažit se skok mezi vnitřní a vnější teplotou vyrovnat,“ radí.

Obecně se doporučuje, aby teplota uvnitř vozu byla o čtyři pět stupňů nižší než venkovní teplota. Výraznější rozdíl by pro tělo mohl znamenat teplotní šok a následně nejrůznější nachlazení. Doktor Franěk má tip, jak v opravdu horkých dnech zmírnit tyto problémy.

„Teplotu si skutečně nastavte pouze o pět stupňů nižší, než je venku. Postupně ji můžete snižovat. Až se budete blížit k cíli, teplotu opět postupně zvyšujte,“ doporučuje.

Optimální tepelná pohoda v autě jde ruku v ruce i s pohodou psychickou. Právě ta je pro bezpečné zvládnutí cesty v hustém prázdninovém provozu opravdu důležitá.

Důležité je nestresovat se, dopravní situace řešit s nadhledem a užít si dovolenou za volantem.

autor: evk
Spustit audio