Na interiér vozu se sprejem za 250 korun
Auto je pro většinu z nás určitou vizitkou. Uvědomují si to zejména ti, kteří v něm vozívají třeba kolegy z práce nebo klienty. Usadit je do sedaček politých kávou, se skvrnami od majonézy z bagety nebo zamazaných od špinavého nářadí je nepříjemné pro obě strany.
Předejít tomu můžeme jednak tím, že v autě nebudeme jíst ani pít a také pravidelně uklízet. Realita je však většinou jiná. Málokdo z těch, kteří hodně jezdí, v autě nejedí a všichni víme, že na úklid auta se čas hledá dost obtížně. Navíc je to záležitost poměrně pracná, proto ji mnozí rádi svěří profesionálům.
„Nejčastější špína, se kterou lidé jezdí, jak se říká, jen na skok, je vylitá káva na sedačce, zbytky jídla od dětí nebo třeba vylité mléko v kufru. Vyčištění celého interiéru trvá většinou celý den,“ říká Miroslav Hach ze společnosti ACR Design, která pracuje například pro tuzemskou automobilku Škoda. S čištěním má opravdu bohaté zkušenosti.
„V dnešní době jde z auta odstranit téměř všechno. Větší problémy jsou však se skvrnami od masa a mléka, přičemž záleží také na rozsahu zašpinění.“ U mléka a masa nejde totiž o vizuální vyčištění, to odborníci zvládají velmi dobře, ale problém je s odstraněním zápachu. „Firmy vyrábějící autokosmetiku se s odstraněním zápachu zatím nedokázali vypořádat.“
Na všechno ostatní včetně kávy, žvýkaček nebo čokolády přitom už prostředky existují. Odstranit jde i zápach a poškození kabiny po kuřákovi, není to však záležitost na jedno odpoledne. „Tento zásah zabere téměř celý den.“ Proto nečekejte, že by to stálo pár korun. V závislosti na lokalitě, použité autokosmetice i typu znečištění se ceny pohybují od 1.500 do 2.500 korun.
Podle popisu Miroslava Háchy je celý čisticí proces velmi snadný. „Místo se namočí, vyčistí rýžovým kartáčem a vysaje vodním vysavačem. Skvrna je tedy vyčištěna, vysušena a navoněna.“
Z popisu našemu rutinérovi však vypadl důležitý detail – samotný čisticí prostředek. Podle osloveného odborníka se většinou používá jen jeden. „Základní je čistič interiéru, ale na drobnosti, jako jsou žvýkačky nebo cigarety, existují speciální příspěvky k tomu určené,“ uzavírá Miroslav Hach.
Když se podíváte do nabídky specializovaných firem, zjistíte, že pro amatéry nabízejí konkrétní produkt na téměř libovolný typ špíny. Ceny se pohybují kolem 250 korun za sprej nebo tubu.
Pokud je to pro vaši peněženku příliš, můžete využít některou z takzvaných babských rad. Žvýkačky se třeba mrazí ledem a pak škrábou. Škrábe se i čokoláda. Parfém neb rtěnku prý nejlépe vyčistíte alkoholem. Zmrzlina se suší vlhkým hadrem a pak nastupuje odstraňovač skvrn na obleky.