Nářadí kupujte "pod lupou"
Před dávnými časy, zhruba před dvaceti lety, se nářadí "nosilo" z práce, ostatně jako většina dalších věcí a materiálu. Ovšem nářadí není věčné, čas od času se něco zlomí nebo definitivně zakutálí, a tak je třeba dokupovat.
"Neodolatelné" nabídky z hyper a supermarketů prý velmi poškodily trh s nářadím. Negativní zkušenosti s levným asijským "šuntem" dnes ženou zákazníky především k tradičním značkám. Méně známé firmy podle Roberta Součka ze společnosti ATX EU mají pramalou šanci na úspěch: "Novým firmám s nářadím už zákazníci nedůvěřují. Myslí si, že je to čínský výrobek, a proto jejich výrobky nechtějí kupovat."
Pravda je ovšem taková, že najít skutečného výrobce nářadí - ať už od nás, nebo alespoň z Evropy - je problém.
"Výrobců, kteří si dovolí vyrobit vlastní nářadí, je velmi málo. Většina ho dováží, protože to vyjde levněji než vyrobit vlastní výrobek," vysvětluje Robert Souček.
Nářadí bychom si pochopitelně měli kupovat ve specializovaných prodejnách, kde nám odborníci dokážou poradit. Realita je ovšem jiná. Při rodinných nákupech v supermarketu mívá muž dost často volnou chvilku a regály v oddělení auto-moto nebo zahrada zbožím přímo překypují. Když už po něčem sáhneme, otočme obal a zkoumejme materiálové složení.
"Dobré materiály jsou chrom-vanadium a chrom-molybdenum. To jsou vlastně jediné kvalitní materiály. Určitě se vyhněte pozlacenému nářadí, to není kvalitní, ale je naopak velmi lámavé," doporučuje Robert Souček.
Pokud bude materiál označen chrom-vanadium nebo chrom-molybdenum, měl by už něco vydržet. Ovšem jak konstatuje Robert Souček, materiál je jen první krok k nákupu.
"Zákazníka nezajímá jen složení materiálu, ale také vizuální stránka. Člověk by si měl nářadí hlavně vyzkoušet, aby k němu získal důvěru. Výrobek by měl obsahovat atest zkušebního úřadu," radí Robert Souček.
Pokud se ptáte na částku, za kterou se dá kompletní kutilova výbava pořídit, je to prý pět tisíc korun.
"Do pěti tisíc se dají pořídit gola sady, které obsahují torxy, imbusy, ráčny, ořechy a šroubováky," uvádí Robert Souček.
Realita je ovšem jiná. Pět tisíc do nářadí investuje málokdo. Nářadí prý v současné době není žádnou ideální komoditou.
"Podle mého názoru mají lidé stále nářadí z dob dřívějších a nechtějí investovat peníze do nového," uzavírá Robert Souček.
Ponechme stranou, jestli si lidé před lety nářadí kupovali nebo "nosili" z práce. Utěšme všechny solidní prodejce tím, že nic není věčné. Ani to kdysi získané československé nářadí.