Někomu může z počasí „hrabat“

22. únor 2012 13:01

Počasí má na bezpečné řízení větší vliv, než si mnozí připouštíme. Napadne-li v zimě sníh, je jasné, že bude silnice klouzat, naopak je-li krásný letní den a sucho, měla by být cesta bez problémová. Počasí však ovlivňuje i samotné řidiče.

Nakolik? To je subjektivní. Lidská psychika je něco, do čeho nevidíme. Nemůžeme ji nijak uchopit, nelze vyoperovat nemocnou duši jako zanícené slepé střevo, přesto má vliv na naše schopnosti a vnímání okolí. A počasí má vliv na to, jak se cítíme.

„Některá onemocnění, jako jsou depresivní a úzkostné stavy, mají poměrně typický sezónní výskyt. Objevují se na jaře a na podzim,“ konstatuje jeden z mála faktů o spojitosti lidské psychiky a počasí psycholog Zdeněk Šolle ze společnosti Patrimonia.

Toto konstatování má však jedno úskalí. Každý jsme jiný. „Nechtěl bych mým předchozím tvrzením přispívat k tomu, aby se někdo začal na jaře pozorovat, protože se právě nachází v kritickém období většího výskytu depresí a úzkostí. Právě to ho totiž do těchto stavů dostane,“ říká psycholog.

Obecně má tedy roční doba vliv na naši psychiku. V zimě jsme kvůli kratšímu dni například víc unaveni. Ovlivňují a vysilují nás také velké extrémy, napříklady nedávné několikadenní mrazy. Pak jsou tady také prudké změny počasí, kdy večer jdeme spát a venku je nula, ale ráno teploměr ukazuje –20 °C.

Někdo zvládá změny lépe, jiný hůře

„Na každou změnu se musíme adaptovat, a proto je každá změna do určité míry zátěží. Každý má však jiné dispozice, někdo změny snáší lépe, jiný zase hůře. Například někteří lidé mají problémy s tlakem a při prudkých změnách venkovního tlaku mají tendenci být unavenější, roztržitější nebo se jim motá hlava a bolí je klouby. Jak se říká, mohli by předpovídat počasí,“ popisuje Šolle.

Každý reaguje jinak, ale obecně se dá říct, že čím jsme starší, tím hůř se vyrovnáváme se změnami počasí a víc je vnímáme. Přidávají se k tomu totiž další nemoci, zvlášť pro lidi s nemocemi srdce jsou prudké změny počasí velmi rizikové.

Proč o tom mluvíme v souvislosti s řízením? Je to jednoduché. Cítíme-li se špatně fyzicky, tím hůře se cítíme psychicky. „Každý, kdo je držitelem řidičského opravnění by měl být natolik svéprávný, že by o sobě měl rozhodovat. Pokud se tedy necítíte na usednutí za volant a obáváte se, jestli jízdu zvládnete, určitě neřiďte. Ovšem tato situace u většiny populace nenastává často,“ uzavírá psycholog Šolle.

Takže říct si, se dnes je venku mizerně a omluvit se v práci s tím, že nemůžeme sednout za volant, to by zavánělo hypochondrií. Na druhou stranu je jasné, že i počasí má vliv na naši psychiku, a tedy i na nás řidiče.

autor: pgj
Spustit audio