Nepomůžeš, sedíš!
Bohužel ne vždy při dopravní nehodě jde jen, jak se říká, o plechy. Velmi často jde také o život. Ostatně, v posledních týdnech je mrtvých stále víc. Ale nejen mrtvých, ale i zraněných. A mnozí z nich potřebují pomoc. Hranice mezi statistickou kolonkou těžce zraněný a mrtvý je totiž až příliš tenká. Navíc jsme povinni pomoc poskytnout. Můžeme tedy položit rovnítko mezi slova nepomůžeš a sedíš. Zjednodušeně řečeno.
V prvé řadě se jedná o ty, kteří měli na nehodě nějaký podíl.
"Každý, kdo měl nějakým způsobem účast na dopravní nehodě, i když ji třeba nezpůsobil, je povinnen neprodleně zastavit vozidlo a mimo jiné také poskytnout pomoc osobám, které poskytnutí pomoci potřebují," varuje dopravní právník Jan Kněžínek.
Ne každý si ale na první pomoc troufne.
"Určitá znalost poskytování první pomoci by měla být vlastní každému řidiči, je to i jedna z podmínek odborné způsobilosti, skládá se z toho zkouška a je to i součástí výuky v autoškole. Ale zase na druhou stranu obecně platí, že laik neposkytne pomoc tak fundovaně, jakým způsobem by ji poskytl odborník. Mnohdy platí, že nejlepší první pomocí, a rozhodně je to věc, která by se měla udělat každopádně, je zavolání odborné lékařské pomoci, to znamená záchranné služby."
V takovém případě tedy záleží na rozsahu zranění. Jakmile jde opravdu o život je lepší i neodborná první pomoc. Není neposkytnutím pomoci, když pro odbornou pomoc dojedeme do nejbližší vesnice a zase se na místo nehody vrátíme, ale to je v době mobilních telefonů opravdu výjimečná situace. Když nepomůžeme, hrozí nám vězení.
"Na případ, že řidič, který měl účast na dopravní nehodě, neposkytne pomoc, pamatuje trestní zákon a za takové protiprávní jednání hrozí až tři roky vězení."
Pomoc ale musíme poskytnout i v přípdě, že jsme pouhými svědky nehody.
"Zákon pamatuje i na případy, že pomoc neposkytne někdo jiný. Platí, že každý, tedy i ten, kdo něměl na nehodě přímou účast, je povinnen poskytnout pomoc tomu, kdo jeví známky ohrožení života. Pokud takovou pomoc neposkytne, je to taktéž trestný čin."
A i tady nám hrozí vězení.
"V takovém případě hrozí až jednoleté odnětí svobody. A v případě, že půjde o osobu, která je nějakým způsobem více předurčena k tomu, aby pomoc poskytla - například lékař - hrozí až dvouleté odnětí svobody," dodává Kněžínek.