Neposkytnete pomoc zraněnému a půjdete sedět!

24. leden 2012 13:01

Zjednodušeně by se dalo říci, že když jsme loni zavolali policii k pěti nehodám, od té šesté někdo ujel a neobtěžoval se ji vůbec řešit. Zní to hrozivě, ale je to tak. Loni totiž policie zaznamenala přes 11 tisíc nehod, od nichž někdo ujel. To je 17 procent nehod v porovnání s těmi, které byly policii nahlášeny. Málokdo si uvědomuje, že ujetí od dopravní nehody může být i trestným činem.

V první řadě je třeba říct, že u nehody musí zastavit jak viník, tak poškozený, a to bez ohledu na výši škody. „Ujetí od dopravní nehody je zpravidla vždy přestupkem, a to dokonce i v případě, kdy ujede poškozený, který nemusí být viníkem. Často se to stává v souvislosti s řízením pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek, aby toto jednání nebylo odhaleno,“ upozorňuje právník Jan Kněžínek.

Jedná-li se o drobnou nehodu, k níž podle zákona nemusíme volat policii, pak se ujetí od ní hodnotí zpravidla jako přestupek.

„Je-li při dopravní nehodě škoda na každém z vozidel do sta tisíc korun, znamená to, že ten, kdo od nehody ujede, se vystavuje riziku pokuty ve výši 2,5 až 5 tisíc korun. Pokud by to učinil opakovaně během jednoho roku, přidává se k tomu zákaz řízení motorového vozidla až po dobu šesti měsíců, a zároveň se vystavuje riziku bodového postihu,“ popisuje právník.

Za neposkytnutí pomoci až pět let v base

Nově je to od srpna hned sedm bodů oproti původním třem. To bylo zpřísněno. A pozor! Týká se to i případů, kdy například poškodíte nepřítomnému majiteli zaparkované auto. „Pokud se řidič zaparkovaného vozu na místě nevyskytuje, musíte zavolat policii. Nic jiného vám nezbývá,“ radí Kněžínek.

Daleko větší hrozba nad vámi logicky visí ve chvíli, kdy nezastavíte nebo ujedete od nehody, při níž je někdo zraněn. „Řidiči hrozí až pět let odnětí svobody za předpokladu, že neposkytl pomoc, přestože byl účastníkem dopravní nehody,“ říká právník.

Vězení hrozí i těm, kteří se k nehodě se zraněním, jak se říká, nachomýtnou. „Půjde-li o spolujezdce nebo náhodného kolemjdoucího, který neposkytne pomoc, jedná se o trestný čin obecného neposkytnutí pomoci, kde hrozí trest odnětí svobody maximálně na dva roky. V případě, že by touto osobou byl lékař, se trest zvyšuje na tři roky,“ uzavírá Jan Kněžínek.

Je tedy až s podivem, že jen loni ujeli řidiči od více než 11 tisíc nehod, při kterých zemřelo osm lidí a dalších 811 bylo zraněno a potřebovalo pomoc.

Trestní zákoník – zákon č. 40/2009 Sb.

§ 150 Neposkytnutí pomoci
(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví nebo vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

§ 151 Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku
Řidič dopravního prostředku, který po dopravní nehodě, na níž měl účast, neposkytne osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na pět let nebo zákazem činnosti.

autor: pgj
Spustit audio