Ať o vás ostatní vědí
Součástí povinné výbavy každého auta je kromě lékárničky, náhradních žárovek, klíče na kola a heveru mimo jiné také výstražný trojúhelník. Zdánlivě banální věc, řekne si někdo. Ale ona má svůj význam. A stejně jako vše, měli bychom při jeho použití použít především mozek a oči. Co nám nařizuje a dovoluje zákon?
Výstražný trojúhelník použijeme ve chvíli, kdy nemůžeme z nejrůznějších důvodů pokračovat v jízdě a vznikne tak nebezpečná situace.
"Vozidlo musí být odstaveno, protože máme nějakou technickou poruchu, došlo ke střetu s jiným vozidlem nebo jiných vozidel anebo řidič nebo spolujezdec má momentálně nějaké zdravotní potíže a potřebuje zastavit a odpočinout si. To jsou případy, kdy jsem ze zákona povinen trojúhelník použít," vyjmenovává dopravní právník Zdeněk Svátek.
Pakliže nějaká podobná situace nastane, pak na nebezpečí ostatní upozorníme ihned.
"Trojúhelník použiji v okamžiku, když zjistím, že je přede mnou nějaká situace, která mi znemožňuje pokračovat v jízdě. A je dobré po dobu umísťování trojúhelníku mít zapnutá výstražná světla na autě
Pro řidiče firemních vozidel pak navíc platí, že ještě před vystoupením z auta musí mít na sobě výstražnou vestu, kterou jim nařizuje zákon. Zákon pak přesně stanoví minimální vzdálenost, kam trojúhelník umístit.
"Když použiji výstražný trojúhelník na normální komunikaci, musím ho postavit minimálně 50 metrů za vozidlem. Ovšem, pravidla dovolují zkrátit vzdálenost mezi autem a trojúhelníkem v obci, a to podle místní provozní situace."
Ale jako vždy bychom měli trochu přemýšlet. Nejde jen o bezpečnost ostatních, ale i naši. Když o nebezpečně odstaveném autě nebude přijíždějící řidič včas vědět, pak je k tragédii hodně blízko. Naše silnice by mohly vyprávět.
"Pokud se takováto situace stane na dálnici, tak se trojúhelník umísťuje minimálně 100 metrů a situace někdy vyžaduje, že musí být vzdálenost zvětšena - například ve vrcholových nebo v zatáčkovitých úsecích."