Obálka s modrým pruhem vás dohoní i po roce

7. říjen 2010 13:01

Jedna z prvních věcí, která na nás čeká po návratu z delší cesty, je přeplněná poštovní schránka. V dnešní době nám pošta doručuje, kromě občasných pohledů od přátel z dovolené, spíš samé nepříjemné zprávy – složenky, úřední dokumenty nebo předvolání na nejrůznější úřady.

Obálky s modrým nebo červeným pruhem určitě nepatří mezi ty oblíbené, zvlášť když si pro ně musíme leckdy do protivné fronty na poště sami. Touto cestou k nám putují i předvolání k projednání nějakého toho řidičského hříchu. Leckdy ani nevíme, o co jde, a lísteček hodíme do koše a varování před blížícím se problémem za hlavu.

Založit někam nebo prostě úmyslně nevyzvedávat předvolání k projednání přestupku se může zle nevyplatit. Ono to totiž jde i bez nás.

„Písemnosti se podle správního řádu považují za doručené desátým dnem. Touto takzvanou fikcí doručení může nastat situace, kdy dotyčný na úřad vůbec nedojde, myslí si, že je vše v pořádku, ale přitom už je proti němu pravomocné rozhodnutí. Ztratí možnost uplatnit opravné prostředky a ztratí i možnost hájit se. To rozhodně nedoporučují,“ varuje právník Jan Kněžínek.

Dnes však řada lidí odjíždí do zahraničí nebo na letní dovolenou i na řadu týdnů a být pryč deset pracovních dnů není zrovna nic výjimečného.

„Jestliže adresát prokáže, že si ze závažných důvodů, jakým může být například dočasná nepřítomnost, nemohl písemnost vyzvednout, má právo požádat o určení data, kdy byla písemnost doručena, popřípadě určení neúčinnosti určení. Ovšem i v tomto případě nelze doporučit pasivitu, protože žádost musí doručit bezodkladně poté, kdy se dozví, že mu byla doručována nějaká písemnost, kterou si nepřevzal.“

Rozhodující je tedy okamžik, kdy se vrátíme domů a ve schránce najdeme od pošty výzvu k vyzvednutí zásilky. Jenže i ta se může ztratit. Pak může zcela bez našeho vědomí proběhnout i celé správní řízení a bez jakéhokoliv našeho vyjádření bude rozhodnuto o našem případném postihu. I potom však můžeme rozporovat institut doručení.

„Lze žádat o určení neúčinnosti doručení samotného zahájení správního řízení. Ovšem je třeba pamatovat na to, že žádost je třeba učinit do patnácti dnů ode dne, kdy odpadla překážka, pro kterou nebyl možné doručit zásilku dřív – například od návratu z dovolené. Samozřejmě musím také prokázat, že žádost je důvodná,“ vysvětluje Jan Kněžínek.

A pozor! Úřad má na projednání přestupku rok, po celou tu dobu může ve spisu ležet oznámení o fiktivním doručení bez toho, aniž bychom to věděli. Vše se pak projedná a my budeme těžko po roce vzpomínat a dokazovat, kde jsme se před časem toulali. Platí proto, že po návratu z delších cest bychom neměli podceňovat poštu, která na nás ve schránce čeká, a vyhodit ji s tím, že čas pro vyzvednutí předvolání už vypršel.

autor: pgj
Spustit audio