Odvolejte se proti přestupku

16. březen 2007 13:00

Od poloviny loňského roku se výrazně zvýšily sankce za jednotlivé přestupky. Pokuty jsou několikanásobně vyšší a za řadu přestupků můžeme dostat rovnou zákaz řízení. Asi není třeba diskutovat o tom, že v případě alkoholu nebo jiného závažného prohřešku je to naprosto v pořádku. Kolikrát ale spácháme přestupek, nikoho neohrozíme ani neomezíme, a přesto dostaneme, jak se říká, plnou palbu. Třeba 10 000 korun pokuty a rok zákazu řízení za porušení zákazu předjíždění v místě, kdy jsme opravdu jenom přejeli plnou čáru bez toho, abychom někoho předjížděli. Co v takovém případě?

Jsme-li toho názoru, že cokoliv v rozhodnutí příslušného úřadu, respektive jeho úředníka, je špatně nebo nepřiměřené, pak se můžeme odvolat.

"Může to být proti výši pokuty nebo proti uložení zákazu řízení. Také to může být proti tomu, že vzhledem k malé závažnosti přestupku považujeme rok zákazu řízení za příliš přísný, tedy měl by být snížen. Jakmile mám nějaké pochybnosti o prvoinstančním rozhodnutí, například že obsahuje vady, které mě znevažují, tak mám právo podat odvolání k nadřízenému úřadu," vyjmenovává JUDr. Zdeněk Svátek.

Odvolat se můžeme i proti samotnému přestupku. Typickým případem je současná nesmyslná a nepřiměřená sankce pro toho, kdo při nehodě zraní sám sebe. Kam se tedy obrátit?

"V závěru písemného rozhodnutí je poučení, do kolika dnů mohu odvolání podat. Je to do 15 dnů od doručení písemného rozhodnutí. Zároveň je tu také uvedeno, kam mám odvolání podat. Podávám ho písemně na ten úřad, který mě prvoinstančně potrestal. Příslušný úřad k tomu připojí své spisy, případně vyjádření a odvolání postoupí nadřízenému orgánu."

Jenže, ani odvolání nepomohlo a my s rozhodnutím stále nesouhlasíme.

"Potom se využije ustanovení, které je v §83 zákona o přestupcích, a to se jmenuje přezkoumání rozhodnutí o přestupku soudem. To znamená, že jsem byl prvoinstančně potrestán, pak jsem se odvolal, krajský úřad moje odvolání zamítl, já jsem pak oprávněn obrátit se s návrhem na přezkoumání správnosti celého řízení na příslušný krajský soud."

Ten pak definitivně rozhodne. Po celou dobu pak nemusíme mít strach, že dostaneme vyšší trest, než nám byl původně udělen.

"Vůbec se nemusím obávat, protože příslušný zákon říká, že nadřízený odvolací orgán nesmí změnit uloženou sankci ve prospěch obviněného."

autor: pgj
Spustit audio