Opilci riskují vězení, přesto jezdí

24. březen 2011 13:00

Každý řidič ví, že v Česku je ze zákona nulová tolerance k alkoholu. Není to sice úplně běžná věc, většina okolních zemí určité malé množství alkoholu – skleničku vína nebo třetinku piva toleruje. Ovšem pokud u nás takzvaně nadýcháte, platíte pokutu, a to ne malou.

Ovšem nic z toho řidiče zřejmě netrápí. Například berounští policisté teď posílají skoro každý druhý den varovný příběh, jak zastavili někoho v silně podnapilém stavu. „Například 20. února kolem druhé hodiny ranní kontrolovali naši policisté z obvodního oddělení Zdic Volkswagen Transporter,“ popisuje Marcela Pučelíková z berounské policie.

Při kontrole bylo zjištěno, že řidič je opilý – nadýchal 1,41 promile, což odpovídá zhruba litru vína nebo pěti pivům. Dotyčný je od toho dne bez řidičáku a vzhledem k tomu, že je to ročník 1991, neměl ho dlouho. Ani dáma, která projížděla před třetí hodinou ranní obcí Skřipel, si řidičské oprávnění moc dlouho neužila. „Řidička byla také vyzvána k podrobení se dechové zkoušce a výsledek byl 2,49 promile alkoholu v dechu.“ To odpovídá minimálně litru vína a dvěma velkým panákům tvrdého alkoholu. V takovém stavu má člověk problémy s chůzí a usednout za volant je jednoznačně neomluvitelný hazard.

Že opilých řidičů za volantem přibývá, potvrzuje také šéf berounského dopravního inspektorátu Josef Menzl. „Za celý územní odbor bylo zjištěno v roce 2010 318 řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. Je to zhruba o jednu třetinu víc než v roce 2009.“

Odpověď na otázku, proč mají statistiky zastavených opilců v autech stoupající křivku, není snadná, nicméně podle Josefa Menzla na to má vliv i důslednější policejní práce. Kupodivu přísné tresty jako by žádný odstrašující efekt neměly, přestože ten, komu bude zjištěno víc jak jedno promile alkoholu v krvi, riskuje až roční vězení. „Takzvané alkoholové přestupky se řeší v rámci trestního řízení, do jedné promile alkoholu v krvi se případ řeší v přestupkovém řízení.“

Jinými slovy, přímo od policisty za alkohol pokutu nedostanete. Pokud nadýcháte do jednoho promile, čekejte ve správním řízení pokutu až 20 tisíc korun, šest trestných bodů a zákaz řízení po dobu půl až jednoho roku. Ti, kteří nadýchají nad jedno promile, kromě až ročního nepodmíněného trestu ve vězení dostanou pokutu 25 až 50 tisíc korun, šest až sedm trestných bodů a zákaz řízení na jeden až dva roky. Pokud dechovou zkoušku odmítnete, platí pro vás vše, jako byste nadýchali nad jedno promile, jen s tím rozdílem, že nejdete do vězení.

Doteď jsme se bavili jen o alkoholu, ale tyto postihy platí i pro uživatele drog. Na takzvaný joint před jízdou zle doplatil například mladík z Libomyšle. V noci v sobotu 5. března ho zastavila zdická hlídka, a protože v jeho starém mercedesu cítili marihuanu, vyzvala ho ke kontrolní zkoušce na drogy. Ta byla pozitivní. Od té doby je mladík nejen bez řidičáku, ale navíc půjde i k soudu, který bude rozhodovat až o ročním pobytu ve vězení.

autor: pek
Spustit audio