Opravdu musíte vozit děti do školy autem?

12. září 2011 13:01

Pro jednoho je to nezbytnost, pro druhého pohodlí. Oba však každé ráno usedají do auta, aby odvezli své děti do školy. Na první pohled je to jednoznačně bezpečnější varianta, než kdyby dítě šlo pěšky, jelo autobusem nebo tramvají, jenže před mnoha školami není bezpečný prostor pro vystoupení z auta a i na tak malé vzdálenosti se může stát neštěstí.

Pohodlí auta dává dětem pocit bezpečí, většinou nevnímají silniční provoz a okamžik, kdy mají rychle vystoupit, se může stát kritickým, zvlášť pokud dítě vidí spolužáky a chce je rychle doběhnout. Proto je důležité zvažovat, jestli je skutečně nutné dítě do školy vozit, a pokud ano, pak se snažte najít vhodné místo k zastavení. „Záleží i na konkrétním řešení dopravní situace u dané školy – jestli je možné bezpečně zastavit nebo jestli je tam parkoviště, kde mohou dítě vysadit. Rodiče by si hlavně měli dát pozor, aby dítě nevysadili na místě, kde je bezprostředně ohroženo,“ upozorňuje Jan Melša z policejního prezidia.

V každém případě by dítě nikdy nemělo z auta vystupovat do silnice, ale vždy k chodníku. Někdy je výhodnější zastavit o pár metrů dál než před školními vraty, ale na bezpečném místě. Na druhou stranu to, že dítě budeme denně vozit do i ze školy, aby se mu nic nestalo, může vést k tomu, že se pořádně nenaučí orientovat v silničním provozu. „Určitě by bylo dobré, kdyby rodiče se svými ratolestmi prošli trasu nejen do školy, ale vzali je i na jiná místa, kde se přechází silnice nebo i tramvajové koleje. Pro dítě je přece jen důležitější zkušenost z pěší chůze než z jízdy autem,“ je přesvědčen zmocněnec nadace BESIP Karel Loprais, i když velmi dobře ví, že dnešní doba je prostě dobou automobilovou. „Žijeme prostě v moderní době. Měli by si to však uvědomit rodiče, protože děti samotné to asi těžko budou chtít.“ No možná se jich stačí zeptat, nezřídka totiž právě děti, které od malička stále jezdí autem, prahnou po dobrodružství zvaném autobus.

Když bylo před pěti lety zavedeno povinné používání autosedaček na všech silnicích, existovala po přechodnou dobu možnost za určitých podmínek vozit dítě i bez ní. Ovšem to už teď neplatí. I na krátkou vzdálenost musí být dítě v autosedačce, a to rozhodně ne kvůli dvoutisícové pokutě a čtyřem bodům. „Pokud je dítě menší než 150 centimetrů, mělo by sedět v zádržném systému – v dětské autosedačce nebo podsedáku. V případě nehody totiž hrozí nebezpečí, že mu bezpečnostní pás způsobí vážná zranění.“

Podle zákona je dítě povinné používat autosedačku, pokud není vyšší než zmíněných 150 centimetrů nebo váží méně než 36 kilogramů. Z bezpečnostního hlediska je však důležitější výška než váha.

Jak je to s jízdou na předních sedadlech? „Bavíme-li se o běžných osobních automobilech, žádná věková hranice v tomto směru už neplatí a možnost usednout na přední sedadlo se neodvíjí od věku přepravované osoby, tedy dítěte. Zákon řeší pouze použití vhodného zádržného systému – jestli stačí bezpečnostní pás, nebo jestli je potřeba použít dětskou autosedačku,“ vysvětluje dopravní právník Jan Kněžínek.

Ve většině případů je potřeba přední sedadlo posunout, aby dítě, ať už na podsedáku či bez něj, nemělo bezpečnostní pás v blízkosti krku nebo přes ramenní kloub.

autor: evk
Spustit audio