Pěkně ti to tu voní

18. červen 2007 11:41

Čím osvěžujete vnitřek svého vozu? Tak to byla anketní otázka uplynulého týdne, která nám prozradila, že 52 % řidičů nedělá nic, tedy, že nevyužívá žádný z klasických osvěžovačů. Další velká skupina lidí - 28 % - si kupuje tekuté osvěžovače, zatímco zbývajících 20 % majitelů aut si kupuje staré známé stromečky.

To, že většina hlasujících nepoužívá k osvěžení interiéru auta ani stromeček ani tekutý osvěžovač, ještě neznamená, že by jim to v kabině nevonělo.

"V současné době voní i kokpity auta, takže vlastně voní celé samo o sobě. Používají se také voňavé čističe koberečků do auta, takže tam toho voní opravdu hodně," konstatuje Michal Homolka z Hobby caru, ale zároveň potvrzuje, že právě voňavky do auta jsou nejprodávanějším autodoplňkem. "Těch se prodává stále dost. Buď je to klasický odpařovací osvěžovač vzduchu, tedy stromeček, nebo se přidělá lahvička s tekutou náplní na mřížku větrání a postupně se obsah odpařuje a také se používají gelové osvěžovače vzduchu, které fungují na stejném principu, jako osvěžovače vzduchu na toaletách - krabička s gelovou hmotou, která se postupně odpařuje."

Z naší ankety vyplynulo, že lidé od stromečků přecházejí na tekuté osvěžovače, přestože jsou výrazně dražší - namísto zhruba dvaceti korun desetkrát víc. I podle Michala Homolky při výběru cena nehraje hlavní roli.

"Záleží hlavně na tom, co komu voní. Pro někoho je stromeček moc silný, a proto se raději koupí "vonítko", které lze regulovat. Je to určitě individuální záležitost, ale design udělá také svoje."

I když mnohdy ani ne tak design jako spíše obrázek či fotka, které jsou na osvěžovači vyobrazeny. Pojďme ale ještě na jinou věc - mohou být tyto autoosvěžovače problém pro alergiky?

"Pro některé alergiky může být takováto parfumace hodně dráždivá. V těchto osvěžovačích jsou obsaženy těkavé látky, které mohou citlivým osobám s dýchacími potížemi způsobovat nějaké problémy. Alergici by se měli jakýmkoliv dráždivým látkám a parfémům ve vozech vyhýbat. Není nad čerstvý vzduch," konstatuje Michal Závadský ze servu www.proalergiky.cz, podle kterého v tomto případě není rozhodující typ osvěžovače.

"Rozdíl mezi voňavými stromečky a osvěžovači, které se umísťují na mřížku chladiče, je minimální, protože v obou případech se uvolňují těkavé látky."

Jenže mnozí lidé si dávají osvěžovače do auta, hlavně proto, aby překryli jiné pachy.

"No, to je takový nepříjemný zlozvyk, který v nás přetrvává už z baroka, kdy se lidé nemyli a raději se navoněly parfémy. Osvěžovače nemají vzduch vyčistit. Jakmile si lidé do auta přinesou bahno nebo jiné nečistoty, ze kterých by se mohly uvolňovat nepříjemné pachy, tak je třeba auto umýt a vysát a neřešit to překrýváním pachu."

autor: evk
Spustit audio