Plaťte jen za hlídané parkoviště!

15. srpen 2007 13:05

Jeden člověk měl problém s výrokem a "přece se točí". Víme, že šlo o člověka jménem Galileo Galillei. My s tím žádný problém nemáme. Naopak, máme s tím mnoho zkušeností. Stále dokola se v naší redakční poště objevují stejné příběhy. Asi v souvislosti s cestováním po republice nás opět kontaktujete v souvislosti se smutnými příběhy, kdy vám na placeném parkovišti vznikne škoda, ovšem majitel dělá jako by nic. Abychom ale neházeli špínu na provozovatele parkovišť, je nutné říct, že oni skutečně neručí za škodu vždy. Jde totiž o to, jestli je parkoviště jen placené nebo i hlídané.

René Kňák, majitel béžového Passatu, má na jednoho majitele parkoviště docela, jak se říká, pifku.

"Měl jsem zaparkované auto v Praze na Jižním Městě na jednom hlídaném parkovišti asi necelý týden a když jsem k němu po týdnu přišel, bylo ulomené zrcátko, utrhané stěrače a dokonce i odřený lak na dveřích. Majitel se k tomu vůbec nehlásil a škodu mi nechtěl uhradit."

Celý případ vzal tradiční konec. Ještě než se dozvíte, co v tomto případě znamená "tradiční", dejme slovo Lubomíru Tusjakovi z Asociace provozovatelů parkovišť. Nepopírá, že by se na hlídaných parkovištích nemohlo něco podobného stát, ovšem podle něj je to spíš výjimka.

"Takovýchto případů je proti stání na ulicích minimum, ale někdy se to prostě stane."

Jde přitom o dva druhy škody. Buď vám auto někdo vykrade, nebo "jen" poničí. K oběma událostem by se podle Lubomíra Tusjaka měla obsluha hlídaného parkoviště postavit čelem.

"Když se vám na parkovišti něco podobného stane, tak provozovatel parkoviště za to ze zákona zodpovídá."

Jak známo, zákon je jedna věc a praxe druhá. Vraťme se teď tedy k příběhu poškozeného béžového Passatu. Majitel parkoviště Renému Kňákovi dokola opakoval, že na jeho parkovišti se škoda nestala, že auto už poškozené přijelo a že škodu nezaplatí.

"Chvíli jsem zvažoval, že podám trestní oznámení, ale protože se tyto věci u nás neskutečně vlečou a navíc škoda na autě nebyla tak velká, tak jsem to nechal být."

...a auto si opravil za své. K tomu se nakonec rozhodne řada lidí, protože se prostě nechtějí kvůli pár tisícovkám doslova "handrkovat" po policii a úřadech, které mají často k dispozici jen tzv. tvrzení proti tvrzení - obsluha parkoviště nechce připustit, že auto už poničené přijelo, a to se vylučuje s tvrzením poškozeného. Lubomír Tusjak z Asociace provozovatelů parkovišť vymáhání škody tak černě nevidí. Poškozeným doporučuje důslednost.

"Dát si trochu práci a zkontrolovat auto, jestli je nebo není poškozené, potom to případně ihned nahlásit obsluze a trvat na tom, aby okamžitě volala policii."

Jak ale dál Lubomír Tusjak zdůrazňuje, jen zavolat strážce pořádku nestačí.

"Člověk tam na příjezd policie musí počkat, protože v případě, že to nebude sepsané od policie, tak nemá nárok na úhradu škody od pojišťovny."

Bohužel, vytouženým policejním protokolem celá věc nekončí. Pak nás čeká ještě jednání s pojišťovnou majitele parkoviště a pak s jejím likvidátorem. Ten ovšem bude u ojetých aut při vyplácení náhrady škody počítat také s amortizací jednotlivých dílu. A ještě jedna důležitá věc. Snad jste si všimli, že jsme důsledně mluvili jen o placených a hlídaných parkovištích. Na pouze placeném parkovišti máte smůlu úplně, protože tam neplatíte ze hlídání, ale jen za to, že máte kde parkovat.

autor: pek
Spustit audio