Po propité noci dopoledne neřiďte
Když se řekne: Jedu na Moravu, většina z nás si okamžitě představí romantický sklípek, skleničku vína, pár přátel a příjemné posezení. Prostě pohodu a dobrou náladu. K ní většinou patří sklenička dobrého vína nebo jiného alkoholu. Jenže málokdo už si položí otázku: Jak pojedu z Moravy?
Všechno zpravidla začíná jednou skleničkou. „Po jednom desetistupňové pivu, dvou deci vína nebo jedné malé odlivce destilátu můžete mít v krvi zhruba 0,2 promile alkoholu,“ říká profesor Tomáš Zima z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
U nás je však nulová tolerance alkoholu, a proto i za jednu skleničku hrozí patřičný postih. „Pro případy menší opilosti se počítá s nižší sankcí do dvaceti tisíc korun a se zákazem řízení od šesti měsíců do jednoho roku,“ konstatuje právník Jan Kněžínek. Menší opilost je do 0,3 promile alkoholu v krvi.
Od jedné skleničky ke druhé je však cesta krátká a k dalším ještě kratší. „Víc než u poloviny nehod byla u viníka zjištěna vyšší hladina alkoholu v krvi než 1,5 promile,“ informuje Josef Tesařík z policejního prezídia.
Už za samotné řízení v takovém stavu nám logicky hrozí daleko vyšší trest. „Pokud jde o přestupek, pokuta se pohybuje v rozmezí od 25 do 50 tisíc korun a zákaz činnosti od jednoho roku do dvou let. Ovšem když se jedná o trestný čin, dotyčnému dokonce hrozí odnětí svobody na jeden rok, a kdyby navíc způsobil nehodu, může strávit ve vězení až tři roky,“ komentuje dopravní právník.
Kdy mohu opět usednout za volant?
„Lékaři doporučují neřídit po bujarém večírku celé dopoledne následujícího dne, protože alkohol v krvi zůstává řadu hodin. Zjednodušené pravidlo říká, že jedno desetistupňové pivo nebo dvě deci vína bude tělo metabolizovat minimálně dvě hodiny. Pokud tedy někdo vypije víc alkoholu, může si to orientačně vynásobit,“ radí profesor Tomáš Zima.
Jenže každý odbourává alkohol jinak. „Osoba vážící 50 kilogramů a muž vážící 120 kilogramů má jiný objem, ve kterém se alkohol rozpouští. Další z faktorů je jednoznačná odchylka mezi mužem a ženou – žena metabolizuje alkohol pouze ze 70 procent muže, takže hodnoty alkoholu u žen bývají vyšší. Na vrcholovou hladinu alkoholu má vliv zdravotní stav jedince a také obsah žaludku – jestli se pije nalačno, nebo s plným žaludkem,“ pokračuje profesor Zima.
Po dlouhé noci nepomůže ani tolik zprofanovaná káva. „Káva může povzbudit organizmus, ale rozhodně nezrychlí metabolizmus alkoholu,“ uzavírá profesor Tomáš Zima. Po propité noci tedy opravdu vyrazte, teprve až si budete opravdu jisti, že můžete sednout za volant.
V případě nehody, při níž viníkovi koluje v žilách kromě krve i sebemenší množství ethanolu, sice pojišťovna uhradí z jeho povinného ručení veškerou škodu, ale tu následně bude požadovat po hříšníkovi v plné výši. Pokud při nehodě došlo ke škodě na zdraví, jde často o miliónové částky.