Po zimě se budou čistit ulice, pozor na odtah
Jaro je definitivně tady a v pondělí začíná tradiční čištění ulic po zimě. Pro motoristy to znamená jediné, uvolnit ulici. Jenže co se stane, když někdo přesto nechá auto na místě čištění? Záleží na tom, ve kterém městě bydlí. Každopádně už od loňska to není tak výnosný byznys pro odtahové služby jako v minulých letech.
To, že se bude čistit právě vaše ulice, byste se měli dozvědět minimálně týden před dnem úklidu. „V dané lokalitě jsou vždy sedm dní dopředu dopravní značky Zákaz zastavení,“ říká Pavel Klema z pražské městské policie.
Pokud i přesto v den a hodinu čištění zůstane vaše auto na ulici, pak mohou nastat dva případy: buď auto odtáhnou, nebo ne. Ještě před dvěma lety jste měli prakticky jistotu, že auto v takovém případě najdete na odtahovém parkovišti, ovšem loňské rozhodnutí Nejvyššího soudu to změnilo. Podle rozsudku je sice možné odtáhnout vozidlo kvůli veřejnému zájmu, ale po jeho skončení se musí vrátit zpět na stejné místo.
„Veřejný zájem může být jakákoliv sportovní, kulturní a společenská akce, která vyžaduje, aby v dané lokalitě nebyla zaparkována vozidla, která by bránila jejímu průběhu. Veřejným zájmem může být také čištění komunikací,“ vysvětluje Václav Bystrianský ze Správy služeb hlavního města Prahy. Veřejný zájem se však netýká aut odtažených na žádost policie.
Jen v hlavním městě bylo z těchto důvodů před dvěma lety odtaženo přes 18,5 tisíce aut. Loni už to byla jen necelá pětistovka, protože namísto odtahů se začaly udělovat pokuty. „Správa služeb hlavního města Prahy díky rozhodnutí soudu nemůže realizovat odtahy vozidel při blokovém čištění, protože by musela splnit podmínku, že po vyčištění ulice auta musejí být vrácena na stejné místo.
To je v Praze nereálné, proto strážníci využijí běžný postup jako u jakýchkoliv jiných dopravních omezení. Pokud tam tedy vozidlo bude stát v době zákazu, v našem případě v době čištění ulic, projednají to buď přímo s majitelem blokově, když bude na místě, nebo umístí výzvu pro nepřítomného pachatele za stěrač,“ popisuje Klema.
V Plzni dávají pokuty, v Brně odtahují
Pokuta může být od domluvy až po 2,5 tisíce korun. Podobně třeba v Plzni rezignovali na odtahy a budou ulice čistit jen tam, kde to půjde. Naopak v Brně v odtazích pokračují, takže se majitelé aut musejí připravit na to, že je to může stát až 3100 korun. Budou totiž muset zaplatit odtahy dva.
„Hodinu před ukončením blokového čištění, což je vymezeno dopravním značením, si majitel může vyzvednout vozidlo přímo na parkovišti, kdy zaplatí pouze jeden odtah. V případě, že si vozidlo nevyzvedne, bude vráceno na místo odtahu, ovšem provozovatel bude muset následně zaplatit dvojnásobnou částku,“ uvádí Arne Žurek z Brněnských komunikací.
Na druhou stranu proč nechat vydělávat odtahové služby, potažmo navyšovat vybrané pokuty, když čištění ulic se dělá kvůli našemu zdraví. „Snažíme se lidi donutit k tomu, co by měli sami udělat. Jestliže tam je zákaz, vozidla tam prostě nemají co dělat. Nejde nám o pokuty, takže pokud strážník uvidí, že se vozidlo chystá zaparkovat tam, kde je zákaz, strážník ho upozorní a bez pokuty vykáže. Jde nám pouze o to, aby místo bylo v době čištění volné,“ dodává Klema.
Pouze v případě, že můžete jednoznačně prokázat, že jste byli celý týden někde pryč a o čištění jste se nemohli dovědět, byste neměli dostat pokutu ani platit za odtah.