Pojišťovny jdou tvrdě proti podvodníkům
Asi nepřekvapí, že se zhoršující se ekonomickou situací mnozí překročí svoji hranici dobrého vychování a dopustí se tu menšího, tu většího podvodu. Podvést někoho blízkého je většině z nás stále ještě proti srsti, ale co třeba taková pojišťovna? U ní máme stále pocit, že z cizího krev neteče a těch pár tisícovek přece ještě nikoho nezruinovalo. Jenže ono to není tak jednoduché.
V roce 2010 pojišťovny odhalily podvody za zhruba půl miliardy korun. Například jen Česká pojišťovna v loňském roce zaznamenala rekord v počtu odhalených podvodů, který jen v jejím případě narostl o pětinu. Allianz dokonce loni zaznamenala nárůst na 150 procent oproti roku 2010. Jiné to není ani u ostatních pojišťoven.
„Kdo nemluví pravdu v procesu sjednávání pojistné smlouvy nebo při uplatňování nároků z pojistného plnění a kdo uměle vyvolá pojistnou událost nebo se snaží navýšit škodu v pojistné události, která se už stala, dopouští se skutkové podstaty trestného činu, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky,“ varuje Ludvík Bohman z České pojišťovny.
To se však týká malých podvodů. V případě organizovaných skupin a větších škod hrozí trest vězení od 5 do 12 let. Běžných motoristů se týkají právě ony malé podvůdky. „V převážné většině jde o to, že se klient snaží nějakým způsobem škodu navýšit, aby dosáhl většího finančního zisku,“ objasňuje jeden z nejčastějších pokusů o podvod jeden z detektivů pojišťovny Allianz, který chce z pochopitelných důvodů zůstat v anonymitě.
Pojišťovací detektivové mají lepší výbavu než policie
„Z praxe jsme schopni definovat, že tyto postupy jsou uplatňovány v částkách od 60 do 110 tisíc korun na vozidlech zhruba pět, sedm let starých, která už několikrát změnila majitele. Stává se z toho jakýsi výrobní nástroj,“ pokračuje pojišťovací detektiv. Tato scéna se nejčastěji odehrává právě u méně movitých majitelů starších aut.
Pojišťovny mají týmy, které podezřelé případy prošetřují. Mají k tomu k dispozici počítačové programy simulující průběh nehod a další vyspělou techniku včetně výjezdových týmů, jejichž vybavení by policie leckdy mohla závidět.
„Snažíme se posoudit, zda-li poškození má reálný základ v samotném zvyku. Když se vyskytnou problémy s tímto posouzením, jdeme cestou podrobného vyjádření obou dvou zúčastněných stran. Často se pak ještě snažíme celou škodu konzultovat se znalcem, jestli se nehoda mohla stát podle uvedeného popisu,“ popisuje detektiv.
Jednou věcí je úmyslné navýšení škody, ale naivní amatérští podvodníci zkouší i další triky. „V mnoha případech bylo zjištěno, že tato poškození vozidel nejsou opravená a jsou znovu uplatňována v rámci pojistné události. Je to poměrně rozšířený fenomén, který pojišťovnám činí velké problémy,“ komentuje detektiv.
Asistenční služba sice podá pomocnou ruku, ale potom vás s ní pěkně zmáčkne
Dejte si pozor na situace, kdy se o nás při případné nehodě postará ochotná, neznámá asistenční služba. Mohli byste se totiž dostat do situace, kdybyste museli následně prokazovat, že jste o případném úmyslném předražení opravy ze strany nám neznámého servisu nevěděli.
„Klient by se měl rozhodnout, zda policii k nehodě zavolá, nebo ne. Víme, že nehoda je limitována určitou finanční hranicí, ale ta nemusí být pro poškozeného klienta mnohdy závazná, protože on není znalec a nezná přesné ceny náhradních dílů. Pokud policii k nehodě nezavolá, měl by si dávat při sepisování protokolu o poškození vozidla velký pozor, aby při tom nedošlo ke zkreslení a aby byl zápis napsán objektivně,“ radí pojišťovací detektiv.
Snažte se proto u nehody jednat s klidnou hlavou a nebýt ve stresu. Nepodepisujte nic, co si pořádně nepřečtete, a vždy raději zavolejte buď policii, nebo asistenční linku vaší pojišťovny bez ohledu na to, zda jste poškození, nebo viníci. Nespoléhejte na to, že jako poškozeným vám přece musí škodu někdo uhradit. Ani příliš chladný kalkul se však rovněž nevyplácí. Dva roky svobody snad nikomu nestojí za to, že si nechá opravit ještě ten už půl roku odřený blatník.
Přesné znění § 210a Pojistný podvod
(1) Kdo při sjednávání pojistné smlouvy nebo při uplatnění nároku na plnění z takové smlouvy uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje nebo podstatné údaje zamlčí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2) Stejně bude potrestán, kdo úmyslně vyvolá pojistnou událost, nebo kdo stav vyvolaný pojistnou událostí udržuje v úmyslu zvýšit vzniklou škodu.
(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 na cizím majetku škodu nikoliv malou.
(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
b) způsobí-li takovým činem na cizím majetku značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.
(5) Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 na cizím majetku škodu velkého rozsahu.