Policie není vidět

12. únor 2009 13:01

Rozporuplné pocity vyvolává u motoristů nová barva policejních aut. Když jsme se totiž na našem webu ptali, jestli jste se už v provozu naučili rozeznávat nová policejní auta, pak pouze 18 procent hlasujících odpovědělo, že bez problémů. Možnost "jak kdy" si vybrala čtvrtina respondentů, zatímco zbývající většina - 59 procent lidí, tvrdí, že jim splývají s ostatními. A někteří dokonce tvrdí, že to byl záměr.

To ale policisté nepotvrzují, naopak podle šéfa naší dopravní policie Leoše Tržila se tato barevná kombinace osvědčila i jinde.

"Já si myslím, že to barevné provedení vozidel vycházelo ze zkušeností ze zahraničí, kde jsou auta stříbrná s barevnými polepy. Celé to proběhlo schvalovacím procesem a potom i výběrovým řízením v souvislosti i s dodávkou vozidel. Z mého pohledu, já s tím problém nemám."

Ale řidiči ano. Mnozí si stále nemohou zvyknout na po letech další radikální změnu v barvě policejních aut, díky které splývají se záplavou vozidel s reklamními nápisy.

"Myslím si, že vozy jsou vidět o něco hůř, že nejsou k rozeznání, na rozdíl od té bílé, kterou měli předtím."

"Jsou vidět asi tak stejně, ten rozdíl není zase tak velký."

"Je to věc zvyku, ale myslím si, že auta jsou taková pestřejší a jsou i trochu lépe vidět."

"Já si myslím, že je to věc zvyku, že jsme naučeni vnímat tahle auta jinak, ale zase se naučíme na něco jiného."

Což je asi pravda, ostatně i podle dopravní psycholožky Pavly Rymešové je stříbrná barva policejních aut s modrožlutými reflexními polepy cesta správným směrem.

""Protože pokud je řidičem cizí státní příslušník a je už zvyklý na toto velmi přístupné barevné provedení, ví, že se jedná o policisty a co od nich má očekávat. Je pravda, že my jsme byli zvyklí na výraznější barvy, ale skutečně se domnívám, že k nějaké zásadní škodě to není."

Samotní policisté ale barevnou změnu příliš neřeší, jak potvrzuje například nadpraporčík Michal Soural.

"Podle mého názoru je vcelku jedno, jestli je barva bílá nebo stříbrná. Na vozidlech je více reflexních pruhů, takže z boku je automobil v noci daleko více vidět. Co se týče přední části, nepoznáte, jestli je to služební policejní vůz, nebo normální auto."

Zvláště když policisté dostali i rychlá civilní vozidla. Pro ně je totiž daleko podstatnější vylepšení vozového parku než barva karosérie.

""V každém případě je pozitivní, že tato vozidla u řady řidičů budí respekt, že to nejsou ty staré udýchané felicie, které se tak tak rozjely, ale vozidla, která už mají něco pod kapotou a zajišťují jakýsi komfort jízdy i pohodlí pro policisty uvnitř."

Takže by mohli být na silnicích více vidět. Bez ohledu na barvu auta.

autor: evk
Spustit audio