Policie se připravuje na Velikonoce
Sváteční řidiči v kloboucích, opilci za volantem, kolony na dálnicích – to jsou velikonoční svátky na silnicích. Problémy však mohou nastat už dnes odpoledne, protože školákům zítra začínají velikonoční prázdniny. Celostátní policie proto rozdělila chystaná dopravní opatření do dvou skupin.
První se týkají dneška, zítřka a neděle, kdy budou mít policisté na silnicích zvýšený dohled. „Provoz přece jen ještě nebude tak problematický, v každém případě v pátek odpoledne, v sobotu dopoledne a v pondělí odpoledne bude zvýšený dohled ještě posílen na významných dopravních tazích. Policie však nemůže být u každé nebezpečné zatáčky nebo křižovatky, takže v první řadě je to na vlastním chování každého účastníka silničního provozu,“ upozorňuje Tržil. Kromě dopraváků budou na silnicích také příslušníci pořádkové a cizinecké policie.
Velikonoce jsou jedním z nejrizikovějších období. V posledních třech letech policisté evidovali kolem sedmi set nehod, při kterých zemřelo 34 lidí, přičemž loňské jarní svátky si vyžádaly 13 obětí a to je docela hodně. Velký vliv má počasí, které letos bude spíš chladnější. V noci by teploty mohly klesnout až pod nulu, což by mohl být problém pro ty, kteří už přezuli auto na letní pneumatiky.
Na druhou stranu na silnicích bychom nemuseli ve větší míře potkat cyklisty a motorkáře. Právě ti v posledních třech letech zaznamenali nelichotivou bilanci. V pěti z deseti jimi zaviněných smrtelných nehod hrál roli alkohol. „Souvisí to i s různými srazy, které se konají v průběhu prodloužených víkendů, kdy jsou řidiči pod vlivem alkoholu. Potom je znatelný vliv alkoholu, protože na jednostopém vozidle se řidič musí na jízdu daleko víc soustředit,“ říká Tržil.
Cyklista dostane také pokutu
Totéž platí i o cyklistech, kteří jsou z hlediska zákona řidiči, a proto by neměli jezdit pod vlivem alkoholu. I to policisté mohou kontrolovat a dávat až několikatisícové pokuty. Problém velikonočních jízd je však širší. Na silnice vyjedou i řidiči, kteří v zimě nechali auto doma anebo prostě nejsou zvyklí na delší cesty v očekávaném hustém provozu. Navíc až do pátku je potřeba počítat na silnicích s kamióny, které o víkendu i pondělním svátku mají zákaz jízdy.
Důležité je proto dodržovat bezpečnou vzdálenost. Ta se u nás zatím nedá pokutovat, teprve až v případě nehody, ale tu určitě nikdo z nás nechce zažít. „Doporučuji řídit se pravidlem dvou sekund, na dálnici jsou lepší sekundy tři. To znamená, aby mezi vámi a před vámi jedoucím vozidlem byla taková vzdálenost, kterou ujedete za dvě, respektive za tři sekundy,“ vysvětluje Tržil.
Jen díky dostatečné vzdálenosti má totiž řidič šanci zareagovat na situaci před sebou, byť by šlo o nepochopitelný manévr nezkušeného řidiče. Podle Jaroslava Kubíka z nadace BESIP by měla být tolerance tím hlavním, co bychom si nejen na velikonoční silnice měli vzít. „Maximální ohleduplnost a tolerance v silničním provozu je nutná. A bavíme se nejen o řidičích, ale o všech účastnících provozu,“ uzavírá Kubík.
Při pondělním návratu bude policie v akci
Mnoho dospělých si bere na čtvrtek a pátek dovolenou, protože začínají školní prázdniny a vyrážejí k příbuzným či na chalupy už zítra nebo i dnes odpoledne. Druhá a zřejmě větší vlna odjezdů se čeká v pátek odpoledne či v sobotu dopoledne. O Velikonočním pondělí se ale všichni potkají na silnicích cestou zpátky domů, a aby dojeli včas a bez problémů, budou na provoz dohlížet stovky policistů po celé republice.
„Jestli potkáte na každém roku policejní hlídku, to nelze říct. Existují pevná stanoviště, ale samozřejmě jsou hlídky i v pohybu. Technika, kterou policie disponuje, bude monitorovat způsob a rychlost jízdy. Nasazeny budou i policejní passaty, a to jak na dálnici, která protíná Moravskoslezský kraj, tak na významných silničních tazích I. tříd, kde bude od zítřka nasazen do provozu nový passat,“ přibližuje šéf tamní dopravní policie Jiří Zlý.
Jeho kolega z jihomoravské dopravky Jindřich Rybka dodává, že řidiči by zvýšený policejní dohled určitě měli zaznamenat: „Řidiči to určitě poznají, protože bude na silnicích více hlídek. Nicméně pracujeme na tom, abychom mohli využít na Jižní Moravě i další dva passaty. V pondělí jsme je převzali v Mošnově, takže budou připraveny po technické i administrativní stránce pro využití v silničním provozu.“
Policejní hlídky posílí i policisté z cizinecké a pořádkové policie. Na co se budou zaměřovat? „Jsou připraveny speciální dopravně bezpečnostní akce, které jsou zaměřeny na pátek i na pondělí. Akce bude zaměřena především na požívání alkoholických nápojů, ale sledovat budeme i celkové chování chodců a ostatních účastníků silničního provozu, aby zbytečně nedocházelo k tragédiím a dopravním nehodám,“ říká Pavel Švrčula, ředitel pražské dopravní policie.
Praha by na tom nemusela být tak špatně
Pražská dopravní policie se připravuje i na páteční odjezdy a hlavně na pondělní návrat obyvatel metropole. Odjezd by však podle jeho zkušeností mohl být klidnější. „Odjezd lidí bude záležet na klimatických podmínkách. V pátek nečekáme větší výjezd lidí z Prahy vzhledem k tomu, že jsou ve školách prázdniny, takže by se to mělo rozložit do více dnů. Ve všech dnech však policie bude připravena a výkon služby zaměří na tuto situaci,“ přidává Švrčula.
Celkem má naše dopravní policie k dispozici 35 špičkově vybavených passatů, které jsou schopny odhalovat přestupky i za jízdy, ale nasazena bude samozřejmě veškerá dostupná technika. Slušní řidiči se podle plukovníka Rybky nemusejí bát, že by jim zvýšená policejní přítomnost na silnicích komplikovala jejich výlety.
„Pokud nezpůsobí žádný vážný přestupek nebo nebudou viditelně ohrožovat či omezovat provoz, možná si ani nevšimnou, že policie na komunikaci je. Mnoho hlídek totiž bude pracovat skrytým dozorem a budou se věnovat těm, kteří na sebe nějakým způsobem upozorňují. Ovšem probíhat budou i základní silniční kontroly, při kterých si hlídka vytipuje vozidlo, zastaví ho a provede běžnou kontrolu,“ uzavírá Rybka. Jinak se totiž alkohol za volantem odhalit či vyloučit nedá.