Pozor, chorvatské silnice u pobřeží kloužou!

2. červenec 2012 13:00

Jak moc odlišná jsou pravidla v 15 evropských zemích, kam nejčastěji míří naši motoristé? Dozvíte se to v našem prázdninovém seriálu rad pro cesty do zahraničí, který startuje právě dnes. A nemůže samozřejmě začít jinde než v Chorvatsku, které si bohužel první letošní české oběti vyžádalo dřív, než začala hlavní sezóna.

Bohužel je to doslova ukázková nehoda českých motoristů v Chorvatsku, i když doposud šlo „jen“ o osobní auta, takže následky nebyly tak tragické. Příčiny však byly stejné – tisíc kilometrů a prakticky před koncem cesty mikrospánek.

K nehodám na chorvatských silnicích přispívá i jedna záludnost, kterou si my suchozemci vůbec neuvědomujeme. „Zejména u pobřeží dochází kvůli jemnému písku z pláží k poškozování povrchu vozovky. To zapříčiňuje zhoršení jízdních vlastností vozu, který se chová podobně jako na rozbředlém sněhu. Hlavně se tedy prodlouží brzdná dráha a s tím motorista jedoucí několik hodin nepočítá a často to podcení. Potom dochází k tragickým nehodám, které se stávají každý rok,“ upozorňuje Filip Hoffmann z dispečinku ÚAMK.

Přestože Chorvatsko není součástí Evropské unie, dá se do něj cestovat pouze s občanským průkazem. Jak ale upozorňuje náš konzul ve Splitu, v případě dopravního přestupku o něj řidič může přijít stejně jako o pas. „Řešení přestupku začíná tím, že policie odebere občanský průkaz nebo pas. Za dopravní přestupek můžete zaplatit pokutu přímo na místě, ale když s ním nebudete souhlasit, tak do tří dnů proběhne řízení u přestupkového soudu. Cestovní doklad však zůstane zabaven, aby viník nemohl opustit Chorvatsko do vyřešení přestupku,“ vysvětluje konzul Pavel Bednář.

Rychlostní limity i pokuty jsou podobné jako u nás

Pravidla jsou v Chorvatsku velmi podobná našim: rychlostní limity jsou úplně stejné, jen na rychlostních komunikacích se smí jet maximálně 110 km/h. Také základní pokuty jsou velmi podobné: za nepoužití bezpečnostního pásu, telefonování bez hands free sady nebo špatné parkování je 500 kun (v přepočtu zhruba 1800 korun), za překročení rychlosti můžete zaplatit až dva tisíce chorvatských kun. Některé přestupky jsou však výrazně dražší. „Například za nedání přednosti v jízdě může motorista čekat pokutu v přepočtu kolem sedmi tisíc korun,“ říká Bednář.

V Chorvatsku je povoleno půl promile alkoholu v krvi, ale lepší je to neriskovat, protože při případné nehodě je řidič téměř automaticky považován za viníka. Na chorvatských dálnicích se vybírá mýto. Kdo platí hotově, připlatí od června o 15 procent víc – třeba úsek Záhřeb–Split stojí zhruba šest set korun.

Ani ceny pohonných hmot se od našich příliš neliší. „Nejběžnější Natural 98 vychází v přepočtu na 36,70 koruny, nafta na 32,50 koruny,“ uzavírá Filip Hoffmann.

Dodejme, že v Chorvatsku na rozdíl od České republiky nesmějí děti do 12 let sedět na sedadle spolujezdce, a to ani v autosedačce.

ÚAMK Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: evk
Spustit audio