Přední sloupek – nejlepší místo pro navigaci
Kam s ní nebo s ním? Tuto otázku si při nastupování do auta klademe stále častěji. Teď nemluvíme o peněžence nebo o klíčích, ale o věcech, které budeme při řízení potřebovat. Bez mobilního telefonu si dnes už neumíme život ani představit a řada řidičů nedokáže do vedlejší vesnice dojet bez navigace. Kam s přístroji moderní doby, které nejsou součástí auta?
První, o co se staráme, je vždy naše pohodlí. Při upevňování držáků na telefon nebo na navigaci bychom neměli zapomínat hlavně na bezpečnost. Na tu se snaží myslet zpravidla i pravidla, ale pokrok nezastavíš, a proto někdy zaostávají. „Obecným problémem je, že právní předpisy jsou staršího data a ne vždy stíhají reagovat na moderní vývoj technologií v této oblasti, jako jsou například mobilní telefony a navigace,“ přiznává právník Jan Kněžínek.
Přesto je možné v zákoně najít obecná ustanovení, která pamatují na řešení našeho problému. „Podle vyhlášky platí, že v zorném poli řidiče nesmí být umístěno nic, co by mu bránilo ve výhledu z vozidla. Vyhláška jako příklad uvádí okrasné a upomínkové předměty.“
Navigace je však určena k tomu, aby se podle ní řidič při řízení orientoval, a leckterá nás navíc upozorňuje i na rychlostní limity. „Bezesporu zákonodárce i vyhláška asi předpokládají tento způsob navigace, proto ho lze považovat za legální.“
Ovšem je jasně dáno, že navigace nesmí bránit ve výhledu z vozidla. Za to nám hrozí pokuta až do dvou tisíc korun na místě. Musí být tedy umístěna tak, aby nám například nezakryla případného chodce a podobně. Mezi řidiči se však najdou i tací, kteří si navigaci dávají na boční okénka. „Zorné pole je podstatně širší, jsou v něm zpětná zrcátka, takže minimálně boční okna předních dveří jsou prostorem běžného zorného pole. Vyhláška však reguluje i možnost umísťování předmětů na zadní okno, takže se předpokládá, že řidič by měl sledovat i dění za svým vozidlem.“
Na druhou stranu, nejde striktně stanovit přesné umístění navigace, aby řidiči nepřekážela. Každý je jiný a každé auto jiné. „Bude se to lišit podle toho, jak vysoký řidič bude a jak bude mít nastavené sedadlo a volant, ale obecně se dá říct, že by měla být umístěna co nejníže za čelním sklem, aby za ní byla vidět kapota a stěrače. Samozřejmě záleží na možnostech,“ dodává Jan Kněžínek.
Praxe ukazuje, že nejvýhodnějším místem je umístění navigace nebo držáku mobilního telefonu u předního sloupku, jenže v tomto případě se často potýkáme s problémem délky napájecího kabelu. Vždy bychom měli pamatovat také na pevnost přichycení držáku. Statistika nám sice neprozradí, kolik nehod se stalo jen proto, že někdo ve snaze zachránit padající navigaci za pár tisíc způsobil škodu o několik řádů vyšší, ovšem sáhněte si do svědomí, komu se to se nestalo?