Proč pumpy hoří?

11. duben 2007 13:00

Na čerpací stanici Agip poblíž vlakového nádraží v Kladně explodoval krátce před polednem stojan na čerpání benzinu. Při výbuchu byli zraněni dva pracovníci odborné firmy, kteří stojan seřizovali. Tato zpráva se rozletěla do světa minulý týden v pondělí po poledni. Pravděpodobná příčina: výboj statické elektřiny. Škoda: 6 miliónů korun. A tak jsme si za vás položili otázku: jak jsou zabezpečeny čerpací stanice proti požáru? A na co si dát pozor?

Každá čerpací stanice je jiná. Nelze tedy říct, že například hasící přístroj najdeme na jednom konkrétním místě.

"Konkretizovat to přímo nelze, protože každá čerpací stanice je jiná a požadavky na její zabezpečení vyplývají z požárně-bezpečnostních řešení při stavbě každé čerpací stanice. Z toho tedy vyplyne, kolik musí mít hasicích přístrojů a jaké musí mít požárně-bezpečnostní zařízení, to znamená zařízení pro odvětrávání par u skladu benzinu, plynu a podobně a jaké zóny musí být určené při přečerpávání pohonných hmot z cisteren do nádrží," vysvětluje Jiří Španer z oddělení kontrolní činnosti pražských hasičů.

Proto jsou prováděny kontroly. Za loňský rok jich bylo provedeno 1 980 a bylo odhaleno takřka 7 000 závad. Zdá se vám to jako hrozivé číslo?

"Kontroly skončily tak, že bylo zahájeno celkem 7 správních řízení a pokuty, které jsme uložili, přesáhli částku 70 000 korun," konstatuje Petr Kopáček z Hasičského záchranného sboru.

Ony kontroly měly totiž především preventivní ráz, protože se v drtivé většině případů jednalo o "prkotiny", i když i ty při vzniku požáru na takovém místě jako je čerpací stanice mohou sehrát zásadní roli.

"Jednou z nejčastěji zjištěných závad byl závady bezpečnostních značek, kde jsme objevily přes 400 závad. V téměř 400 případech jsme zjistili, že bylo v nepořádku požárně-bezpečnostní zařízení, to znamená elektrická požární signalizace nebo sprinklerové hasiče."

Na mnoha místech zaráží i poměrně malá vzdálenost vyhrazených míst pro kuřáky od stojanů. Bezpečnostní zóna ale musí být jednoznačně stanovena.

"Obecně je kouření na čerpacích stanicích zakázáno. Hranice, kde se nesmí kouřit, musí být vyznačena značkami Zákaz kouření," konstatuje Jiří Španer.

Hasiči by za případné porušení tohoto zákazu kýmkoli mohli trestat pouze obsluhu čerpačky, ale silniční zákon obecně zakazuje kouření, seřizování a opravy motoru. Při tankování musí být navíc motor vypnut. Trest tedy může přijít od policie. Na některých stojanech najdeme i zákaz používání mobilních telefonů.

"To je z důvodu bezpečnosti, protože požár u čerpacích stanic může iniciovat i statická elektřina a právě mobilní telefon je zařízení, které má baterku, což by mohlo vést ke vzniku požáru."

Se vzrůstajícím počtem čerpacích stanic vzrůstá i počet požárů. V roce 2 000 hořelo dvakrát, loni 17krát.

"Nejčastější příčinou požáru na čerpacích stanicích jsou technické závady na elektrické instalaci, což se týká zejména osvětlení přístřešku nebo případně reklamních zařízení. V loňském roce došlo i k jednomu kurióznějšímu požáru, a to bylo v srpnu na čerpací stanici v Olomouci. Požár způsobila technická závada na vysavači a škoda byla naštěstí jen 25 00 korun," říká Petr Kopáček.

Bohužel, loni také poprvé od roku 1 994 někdo zemřel při požáru čerpací stanice.

"K nejtragičtějšímu požáru u čerpací stanice došlo 13. března loňského roku v Liberci. Tehdy při požáru zemřel jeden člověk a škody přesáhly 200 000 korun. Příčinou byla buď technická závada topidla anebo vyšetřovatelé pracovali také s verzí úmyslného založení požáru."

Minulé pondělí se tomu tak naštěstí nestalo, ale mnoho nechybělo.

autor: pgj
Spustit audio