Průjezd motorky kolonou zákon neupravuje

30. květen 2012 13:00

Určitě jste zažili situaci, kdy vás, stojící v nekonečné koloně, předjede úzkou mezerou mezi auty motorka. Někdy projede lehce, jindy jde o zrcátka. Je projíždění kolonou vlastně přestupek, nebo ne? A co když se motorce postaví do cesty třeba otevřené dveře auta? Na čí straně bude vina?

Ptali jsme se dopravního právníka, ale nedostali jsme jednoznačnou odpověď. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž projíždění kolonou na motorce výslovně neupravuje. Záleží proto na policistech, jak situaci vyhodnotí.

„Policisté v praxi tuto věc pokutují s poukazem na to, že takovýto motocyklista je nebezpečný, protože ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu. Pokud by však mezi vozidly v koloně byl dostatečný prostor, dalo by se říct, že v tu chvíli by nikoho neohrožoval a nemuselo by jít o přestupek,“ vysvětluje dopravní právník Tomáš Maxa.

K tomu, aby jízda kolonou nebyla brána jako přestupek, musí motorkář splňovat mnohem víc. Podle zákona musí mít třeba prostor, kam se může zařadit, a pokud nechce dostat pokutu, nesmí jet po dělicí čáře.

„Motorka nesmí jet po čáře nebo střídavě přejíždět z jednoho jízdního pruhu do druhého, protože v tom případě by řidič musel dávat znamení o změně směru jízdy, jinak by se totiž dopouštěl přestupku,“ pokračuje dopravní právník.

Policie jízdu kolonou většinou nepokutuje

V ucpaných městských ulicích motorkář v podstatě nemá šanci všechny tyto podmínky dodržet. Uražená zrcátka a poškrábané dveře jdou tak většinou na vrub motorkářovi. Jinak je to v situaci, kdy motorce někdo v koloně otevře dveře do cesty.

„Pokud by osoba ve vozidle náhle otevřela dveře, její povinností je v první řadě neohrožovat ostatní účastníky silničního provozu. V takové situaci by šlo zřejmě o spoluvinu, která by částečně padla na motorkáře i na řidiče auta,“ říká Maxa.

Ještě je tu jedna sporná situace, při které bohužel dochází k řadě nehod, a to i těch vážných. Na motorce předjíždíte kolonu – samozřejmě tam, kde se předjíždět smí, a z boku se najednou objeví auto, které třeba někdo pustil z vedlejší silnice.

„Jestliže motorka předjíždí kolonu, musí mít místo, kam se může zařadit. Pokud vozidlo přijíždějící z boku vjede motorkáři do cesty neočekávaně a náhle a vytvoří mu tak překážku, vina leží na straně řidiče vozu. Kdy by však najížděl do pruhu pomalu, opatrně a motocyklista by měl dostatek času zareagovat, vina bude na jeho straně,“ dodává právník.

Dlužno dodat, že jízdu kolonou na motocyklu policisté většinou nepokutují, alespoň do té doby, než dojde k nehodě. Potom hrozí pokuta až 2.500 korun.

autor: bob
Spustit audio