Rezerva v autě už nebude povinná
Diskuze o změnách pravidel nabývají konkrétních rozměrů. Ministerstvo oficiálně vyhlásilo, že za necelý měsíc, respektive 15. září, začne platit vyhláška, která upravuje používání rezervních kol, mění obsah lékárničky a zavádí reflexní oděvy.
Změny jsou rozděleny do dvou etap. První etapa, která začne platit s vydáním vyhlášky, tedy 15. září, je soustředěna na rezervní pneumatiku. Doposud patřila do povinné výbavy, ale nyní si řidič může vybrat, jestli si místo ní nedá do auta takzvanou lepicí sadu pro nouzový dojezd.
Jak nám řekl Josef Pokorný z ministerstva dopravy, rozhodně to neznamená, že by rezervy byly od 15. září zakázány: "Rezervu můžeme i nadále vozit v autě. Záleží pouze na samotném řidiči, zda si ji nahradí sadou pro rychlou opravu pneumatik, nebo nikoliv."
Pravidlo se týká nejen všech nově vyrobených aut, ale i starších, která jsou s novými shodná. Vozy, které se už nevyrábějí, budou potřebovat souhlas výrobce. Pozor je třeba dát u miniaut, kde může být rezerva součástí deformační zóny.
Další změny se týkají lékárničky a reflexní vesty: "Ty však nezačnou platit od 15. září, ale účinnost se odkládá až od 1. 1. 2011."
Do lékárniček si řidiči budou muset dokoupit termofólii a resuscitační masku. Vyhláška nově neřeší jen obsah lékárniček, ale stanovuje také jeho parametry. Jak říká ředitel Záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz, je to proto, aby lékárničky nebyly v autech jen "pro formu": "Je třeba apelovat na výrobce a na řidiče, aby si kupovali opravdu kvalitní autolékárničky."
Povinnou součástí lékárniček bude od prvního ledna 2011 také leták s radami, jak postupovat při nehodě a poskytování první pomoci.
"Málokdo si je schopen ve stresující situaci něco vybavit, takže tento leták mu bude sloužit jako takový tahák, který mu připomene některé postupy při poskytování první pomoci," vysvětluje Zdeněk Schwarz.
V lékárničkách dále už nebude nutné vozit zavírací špendlík a obvazy budou mít delší trvanlivost, protože nebudou muset být sterilní.
"Změna vybavení je dle mého názoru ku prospěchu, ale v první řadě se týká toho, aby lidé věděli, jak první pomoc poskytnout," shrnuje ředitel dopravní policie Leoš Tržil.
Náklady na dovybavení lékárniček se odhadují zhruba na 150 korun, přičemž odborníci důrazně doporučují, aby lidé zdravotnický materiál nakupovali v lékárnách a ne na tržištích nebo v diskontech.